Životní pojištění

Pojistit dítě po porodu? Ano či ne?

Jednání pojišťováků, kteří chodí po nemocnicích a vnucují pojistné smlouvy čerstvým maminkám, jimž v danou chvíli nezáleží na ničem jiném než na zdraví a budoucnosti svého novorozence, je vysoce neetické. Obecně vzato se vyplatí nepodlehnout emocím a smlouvu ihned v porodnici nepodepisovat. Většina takovýchto pojistných smluv, z níž profituje i nemocniční personál, je totiž vysoce nevýhodná jak pro rodiče, tak i pro děti. Je dražší a nezahrnuje krytí rizik spojených s vážnou nemocí nebo trvalými následky úrazu, které má u dětí opravdu smysl pořídit. Děti jsou děti a mít pojištění, které vyplatí pár korun za každou odřeninu nebo zlomeninu se nevyplatí.

 

Pojištění a spoření není to samé

Pojištění, které Vám nabídne pojišťovací agent v nemocnici, se soustředí převážně na spořící složku, kterou však můžete získat i výhodněji, např. pomocí stavebního spoření. Navíc, takovéto pojistné plnění nepamatuje na chvíle, kdy se dítě stane invalidním a rodič je nucen s ním zůstat doma a přestane pobírat pravidelnou měsíční mzdu. Jenom náklady na cesty za doktory mohou být náročné samy o sobě, natož pak finanční zajištění celkové léčby a medikamentů.

Životní pojištění je však o tom, aby pokrylo vážná životní rizika. V takovém případě je dítě lepší připojistit v pojistce rodiče nebo mu zřídit pojištění vlastní. Finanční rozmezí takového pojištění se pohybuje okolo desetikorun až několika stokorun a opravdu se nevyplácí dítě pojistit jen proti běžným poraněním či úmrtí, které stejně žádná finanční částka nenahradí.

 

Základem je pojistit sebe

Děti nevydělávají a tak je důležité nejprve pojistit sebe jako rodiče. Dětská pojistka pomůže s rozpočtem v době, kdy je dítě nemocné a rodič s ním zůstane doma, čímž přijde o svůj pravidelný příjem. Když se však stane něco vážného, co rodině dlouhodobě vezme jakkoliv velkou část příjmu, je nutné mít pojištění vlastní, aby pokrylo ztráty. A je nutné taky myslet na to, co u dítěte, ale i u sebe pojišťuji. Zlomeniny rodinu finančně nevytíží tak, jako vážná nemoc či trvalé následky kvůli úrazu.

Napsat komentář