Podnikání a inovace

Operační program na podporu podnikání a inovace

Pro období let 2014-2020 byl vládou schválen Operační program s názvem Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK). Evropská komise mu dala zelenou dne 29. 4. 2015. Ministerstvo průmyslu a obchodu pro čerpání finančních prostředků z Evropského fondu pro regionální rozvoj tak má díky tomuto programu připraveno zhruba 116 miliard korun na podporu českých podnikatelů.

Na co je zaměřen?

Dosažení konkurenceschopné a udržitelné ekonomiky založené na znalostech a inovacích je hlavním cílem OP PIK 2014-2020. Pojem „konkurenceschopné“ zahrnuje schopnost místních firem prosazovat se na světových trzích a vytvářet dostatek pracovních míst. Pojem „udržitelné“ zvýrazňuje dlouhodobý horizont konkurenční schopnosti, což zahrnuje mj. i environmentální dimenzi hospodářského rozvoje.

Program pro podporu podnikání a inovace klade důraz na rozvoj českých firem s potenciálem posunout technologickou hranici ve svém oboru, ale také na podporu malých a středních podniků, které zásadně pomáhají rozvoji národního hospodářství. Prostředky by měly pomoci zvýšit šance podniků za hranicemi v mezinárodním prostředí a také by měly pomoci realizovat nové podnikatelské záměry.

Program si také slibuje posun k energeticky účinnějšímu, nízkouhlíkovému hospodářství a využívání obnovitelných zdrojů energie. Dále by z finančních prostředků rád modernizoval energetickou infrastrukturu a zavedl nové technologie v oblasti nakládání energií. V neposlední řadě by rád přispěl k usnadnění rozvoje podnikání, služeb a přístupu ke službám státu a to díky širší nabídce služeb informačních a komunikačních technologií a vysokorychlostnímu internetu. Schopnější jsou totiž ty firmy, které dokáží plně využívat moderních technologií.

Inovativní a trvale udržitelná podnikání a projekty v progresivních odvětvích budou programem určitě podporovány. Respektován by měl být ale i koncept inteligentní specializace. Ta zdůrazňuje spolupráci podnikání s vědecko-výzkumným sektorem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..