Sociální pojištění

Práce cizinců ve Francii bude možná zakázaná

Směrnice Evropské Unie z roku 1996 prý způsobuje rozsáhlé škody na pracovním trhu a musí být změněna. Takhle se v nejsledovanější francouzské televizi vyjádřil tamní premiér Manuel Valls.

Podle něj by zaměstnanci vyslaní za prací do Francie měli mít zaplacené pojištění, které bude přinejmenším dosahovat výše sociálního pojištění ve Francii. Nejvýhodnější by však pro zaměstnance bylo pojištění ještě vyšší, než je to francouzské.

To by však mohlo zavařit českým a východoevropským firmám, které detašovaným pracovníkům neplatí sociální pojištění ve výši, která je daná v zemi, kam byl člověk vyslán pracovat, ale odkud pochází. A ta částka je v mnoha zemích o dost nižší než Francii. Proto se Francouzská vláda rozhodla uvést do placu požadavek alespoň na dorovnání sociálního pojištění na francouzskou úroveň. Zároveň taky pohrozila tím, že jinak přestane respektovat unijní směrnici a nebude lidi z chudších zemí zaměstnávat.

 

Evropská komise stojí na prahu bojiště

A Francie v tom není sama. Změnu pravidel pro vyslané pracovníky by uvítaly bohatší státy Švédsko, Německo, Rakousko a Nizozemsko. Směrnice z roku 1996 zajišťuje, aby pracovníci dostávali minimálně tamější základní mzdu i ohodnocení přesčasů, ale podmínky sociální pojištění nijak nekryje. I tak se však společnosti snaží tuto směrnici obcházet a to neprospívá trhu práce ani samotným zaměstnancům, kteří jsou ubytovávání v nedůstojných podmínkách, pracují i za hranici povolených přesčasů za mizerný plat a ještě k tomu častokrát i na černo.

Evropská komise tak stojí mezi dvěma ostrovy – těmi, co volají po změně zákonu a těmi, kteří z nižších nákladů na pracovní sílu těží. Mezi ně se kromě České republiky řadí Polsko, Rumunsko nebo Portugalsko. Vyjádřit svůj názor má do konce července.

Francouzské statistiky ukazují, že v roce 2015 bylo ve Francii nahlášeno téměř 290 tisíc detašovaných pracovníků. Je to o 25 % více než v roce 2014 a nejvíce jich bylo hlášených z Polska.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..