Nespokojenost zaměstnanců

Špatné pracovní prostředí neprospívá výkonům pracovníků

Dobře a efektivně pracující lidé potřebují pro práci kromě znalostí také vhodné pracovní prostředí. To však bohužel nemá většina z nich. Díky rekordní nízké nezaměstnanosti se to snaží zaměstnavatelé trochu napravovat, ale i tak si lidé stěžují na nedostatečné větrání a málo světla. Špatné pracovní podmínky se pak negativně podepisují na jejich výkonu. Nedostatek čerstvého vzduchu a přirozeného světla vyvolává únavu a zhoršuje soustředění.

Častokrát se může jednat až o syndrom nezdravých budov. Ten může zhoršovat alergie, vést k zánětům dýchacích cest, bolestem hlavy a krku, může dráždit oči, způsobovat deprese, kožní onemocnění i neurózu. Stav postiženého člověka se zlepší, když budovu, ve které pracuje, opustí. S návratem ho zase postihne a kvůli tomuto syndromu jsou lidé pomalejší a často nemocní.

Kanceláře v nových budovách už jsou uzpůsobeny potřebám pracovníků, ale lidé pracující ve starších budovách mají na práci v polovině případů mizerné podmínky, které nelze jen tak mávnutím proutku vylepšit. Důležité pro pracovníky také je, aby měly pěkný výhled nebo individualizované větrání. U nových typů kancelářských budov je také častěji možnost vidět společné prostory jako jsou terasy, parky, kavárny nebo odpočinkové zóny. Takové nadstandardy prozatím mají především IT specialisté nebo farmaceutické firmy.

 

Světlo a vzduch jako klíč k úspěchu

Denní světlo je nezbytné pro to, aby člověk podával co nejlepší výkony. Avšak v podmínkách, kde denní světlo vůbec nefiguruje, pracuje zhruba 6 procent zaměstnanců. Jde o nepřirozené prostředí a vyskytuje se jen u některých profesí, které je však nutno kompenzovat pobytem v přírodě. Zbytek dotázaných by v takových podmínkách dokázal pracovat jen v případě o polovinu vyšší mzdy.

Čerstvý vzduch napomáhá soustředění. Přesto si však okno v práci nemůže otevřít na 13 procent lidí. Malé místnosti a nízké stropy na většinu zaměstnanců také působí negativně. Pokud posadíte člověka do místnosti, kde se všeho všudy vleze jeden stůl, po obou stěnách masivní skříně se všemi potřebnými dokumentacemi a uprostřed toho všeho jedno utlačené křeslo, bude se utlačeně a ohroženě cítit i pracovník. Stejně tak se bude lépe pracovat člověku, který se sem tam podívá z okna na zelenou krajinu, než člověku s výhledem do zdi další budovy.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..