život na volné noze

Jak vypadá život na volné noze?

Život na volné noze, freelancer, zkrátka označení pro ty, kteří pracují přímo na sebe a nejsou pod někým zaměstnaní. Tento způsob života je zvlášť v poslední době velmi oblíbený, protože nabízí jistou svobodu a možnost seberealizace. Jaký je ale život na volné noze ve skutečnosti?

Výhody

Výhodou této práce je určitě to, že pod nikým jiným než pod sebou nepracujete. Sami si určíte, co chcete dělat, jakým způsobem a kdy. Volnost je i v tom, kde danou práci vykonáváte – ať už je to z pohodlí domova nebo někde z kaváren. Právě prostředí také velmi ovlivňuje vaši produktivnost. Čím lépe se tedy cítíte, tím více toho uděláte.

Částka vašeho výdělku se odvíjí také od vás a od toho, jakou sazbu cen za své služby si vy sami nastavíte, jak často pracujete a podobně. Když už cítíte, že potřebujete pauzu, prostě si ji uděláte a nebo odjedete na dovolenou.

Přečtěte si také: Buďte svým vlastním šéfem.

Nevýhody

Hlavní výhodou je sice volnost, ale v jistém aspektu se stává také nevýhodou. Je nutné, abyste si uměli zorganizovat čas a mít sebekázeň. Zároveň na vás padá veškerá zodpovědnost, která předtím byla na ramenech vašeho šéfa. Jako zaměstnanec máte jistotu pravidelného výdělku, nemocenské a placené dovolené. Na volné noze nic takového neexistuje, jistota je jen o tom, jak si ji sami vytvoříte. Měli byste tedy myslet na rezervu, kterou je dobré si postupně tvořit pro nenadálé situace.

Přečtěte si také: Proč si dopřát volno v podnikání?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..