Příjmy a výdaje Čechů za 20 let

Dvacet let příjmů a výdajů českých rodin

Český statický úřad zveřejnil statistiky národních účtů z období od roku 1995 až do roku 2015. Za tu  dobu se Čechům zvýšily mzdy a tak i více utrácejí. Jedni často investují, druzí splácí dluh za dluhem. Ne všichni občané České republiky tak zbohatly v pravém slova smyslu.

Jedná se pouze o průměrné statistiky, které ukazují růst průměrné měsíční mzdy a procento výdajů rodin v období dvaceti let. Abychom byli konkrétnější, v roce 1995 si pracující občan donesl domů průměrně 8 845 korun. O dvacet let později toto číslo představuje 23 320 korun. Podnikatelé si přilepšili téměř o 17 tisíc z původních 30 280 korun na 46 868 korun. Údaje znovu představují roky 1995 a 2015.

 

Změna v utrácení

Ve sledovaném období se však změnilo i to, za co lidé utrácejí. Potraviny kupodivu vystřídala kvalita bydlení. Do bydlení Češi investují nejvíce a klesají jejich výdaje za jídlo, oblečení i obuv. Příznivý vývoj ekonomiky, růst příjmů a také nízké úroky hypoték umožnily loni domácnostem investovat 160,8 miliardy korun do bydlení, což je druhá nejvyšší hodnota za posledních dvacet let.

Dost častou položkou jsou také výdaje za dopravu, ať už se jedná o benzín, měsíčníky či jízdenky za dálkové spoje. Jen loni totiž 50 tisíc Čechů pracovalo v zahraničí a polovina z nich za prací dojížděla ať už na Slovensko, do Německa či Rakouska nebo až do Velké Británie. Domů si však přivezli dvou a půl násobek toho, co si vydělali zaměstnanci v České republice. Průměr měsíčních mezd dovezených ze zahraničí se tak pohyboval bezmála na sedmdesáti tisících.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..