Dovolená v Chorvatsku

Dovolená v Chorvatsku: Hotovost nebo bankomaty?

Možná se právě těšíte na svou letní dovolenou v Chorvatsku. A možná právě teď řešíte, zda si vyměnit hotovost nebo s sebou vzít svou kreditku a spolehnout se na místní bankomaty. Pokud ano, rádi vám poradíme, kde si peníze nejvýhodněji vyměnit a kde v cizině najít bankomaty.

Aktuální kurz chorvatské kuny se pohybuje okolo 3,72 korun. Podobný kurz mají i všechny banky, ve kterých můžete kuny dostat. Jedná se o Českou spořitelnu, Komerční banku, Raiffeisenbank, Sberbank a UniCredit Bank. Na začátku prázdnin je hodlá nabídnout i Moneta Money Bank (dříve GE Money Bank). Avšak pokud se chcete vyhnout až dvou procentním poplatkům z vybírané částky nejspíš zamíříte do směnárny. Momentálně by kuny měla nabízet většina z nich, ale v průběhu léta se to může měnit. A jestli si nejste jisti, zda kuny právě mají, stačí jim zavolat a ověřit si to.

Může se vám taky stát, že máte doma z nějaké předchozí dovolené eura. Ty samozřejmě v Chorvatsku použít můžete, ale značně proděláte. Kurz eura je výhodnější pro obchodníka, nikoliv pro vás. Proto si je raději nechte na nějakou další cestu, kde se bez eura neobejdete. Rozhodně si je neberte jen proto, abyste je na místě směnili za kuny – vyšlo by vás to zbytečně draho.

 

I s kartou si vystačíte

Záleží na tom, jaký máte účet u jaké banky a jakou vlastníte kartu. V současnosti však už většina bank nabízí nějaký výběr z bankomatů v zahraničí zdarma. A jelikož je v Chorvatsku tolik bankomatů, že jeden připadá na každých 13 km2 (v Česku je to 17,7 km2), neměl by být problém nějaký najít. Placení kartou u obchodníků je pak standardně bez jakýchkoliv poplatků a převod peněz probíhá ve výhodnějším devizovém kurzu.

 

Trh, nebo supermarket?

Levněji nakoupíte potravu v supermarketech Konzum market nebo v Lidlu. Avšak tržiště vám dá dýchnout té správné dovolenkové atmosféry. Když pak půjdete kolem tržiště v podvečer, nakoupíte tam levněji než přes den. Obchodníci na večer zlevňují.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..