daně hazard

Co se chystá ve zdanění hazardu na rok 2017?

V oblastí daní samozřejmě došlo v roce 2016 k různým změnám. Velmi diskutovanou problematikou je zdanění hazardních her, proto si připomeneme, jaká pravidla letos platí. Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR už také schválila, jak budou daně z hazardu vypadat pro příští rok, proto si posvítíme i na ně.

Letos se sazby zvýšily

Novinkou od letošního roku je vyšší zdanění hazardu, které schválili poslanci už na podzim loňského roku. Ještě v roce 2015 se hazard pokud jde o hrací automaty a jim podobná zařízení danil 20% daní, nyní již platí vyšší 28% sazba. Také došlo ke zvýšení denního poplatku za jeden hrací automat. Původních 55 Kč nyní nahradil poplatek 80 Kč. Samozřejmě i u kurzových sázek, loterií, karetních turnajů či jiných her sazba stoupla, tady ovšem jenom o 3 % z původních 20 % na dnešních 23 %. Zákaz heren v hlavním městě, to je předmět nové vyhlášky platící v Praze. Z obrovského množství heren provozovaných v hlavním městě jich má zbýt přibližně stovka. Zbylé podniky pak budou nést název kasino. Je pochopitelné, že herny nejde zavřít mávnutím proutku ze dne na den. Proto se při jejich zavírání uplatňuje princip, že jim město prostě a jednoduše neprodlouží jejich platné licence.

Sázková lobby uhájila své pozice

K dalším změnám ještě dojde, poslanci Parlamentu jejich konkrétní podobu schválili v dubnu 2016 a platit začnou od ledna 2017. Co v nich je nového? Především se vyplatil lobbing velkých sázkových kanceláří jako je Sazka, Fortuna a Tipsport. Chtěly co nejvíc snížit dopad vyšších daní, a to se jim povedlo. Původní vládní návrh mluvil o třech sazbách: 35% pro automaty, 30 % pro loterie a živé hry a nakonec 25 % na kurzové sázky a také tomboly. Zatímco návrh na 35% zdanění automatů prošel beze změny, na ostatní druhy hazardu bude platit 23% daň, tedy vlastně nedojde proti letošnímu roku k žádné změně.

 

Zdroje: idnes.cz

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..