založení podnikatelské společenost

Zakládáte novou podnikatelskou společnost? Budete to mít levnější

Spousta lidí nadává na to, s jakými náklady a byrokracií je spojeno zakládání nových firem. Výjimkou nejsou ani lidé, které spousta papírování, nutnost obíhání úřadů od začátku podnikání nakonec odradí. Nemají prostě chuť neustále otravovat a přesvědčovat neochotné úředníky o tom, co potřebují a tak to raději vzdají. Nemluvě o finančních nákladech, které je založení nové společnosti stojí. Naštěstí to ale momentálně vypadá, že začíná svítat na lepší časy. Ideálně, kdyby potřebné informace byly i na všech úředních deskách v obcích a městech, ale ještě státní správa není ještě dostatečně digitalizována a elektronické úřední desky mají především větší města nebo moderní obce.

Část poplatků se ruší

Český prezident Miloš Zeman totiž nedávno podepsal parlamentem schválenou novelu zákona č. 549/1991 Sb. o soudních poplatcích. Ta podnikatelům, především těm začínajícím trochu ulehčí život. Díky ní totiž můžete celý proces zakládání společnosti s ručením omezením pořídit mnohem levněji, než dříve. A jde dokonce o velmi podstatné zlevnění, žádné kosmetické drobnosti. První zápis do obchodního rejstříku totiž zbrusu nového majitele společnosti dosud stál na soudních poplatcích nepříjemných 6000 Kč. Tyto poplatky se ale novelou ruší. Poloviční bude i odměna určená notářům, která se změní z původních 4000 Kč na nové 2000 Kč.

Evropská komise chce také zrychlit proces

Co z toho vyplývá? Pokud si chcete založit společnost s ručením omezeným, nevyjde vás to tak draho, jako dosud. Až do současnosti jste při placení celkových nákladů spojených jenom s aktem založení firmy museli sáhnout poměrně hluboko do peněženky. Obvykle šlo o náklady cca 10 000 Kč, což je v začátcích podnikání, kdy je třeba každá koruna, opravdu hodně. Ovšem podle nových pravidel, které zaručuje novela, by měla být investice mnohem nižší. Dosáhnout má 100 Eur, čili asi 2700 Kč. Jde o požadavek Evropské komise, ta tímto krokem podmiňuje možnost dále čerpat dotace z Evropských fondů. Kromě toho Evropská komise také chce, aby se dosud zdlouhavý proces zrychlil a byl dokončen do 3 dnů od svého zahájení.

Zdroj: mesec.cz

Dokument aktualizován dne 4.6.2019
Autor: Lenka Váhová

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..