Jak vypadají nemocenské dávky pro letošní rok?
O otázkách nemocenských dávek se stále mluví a uvažuje se o změnách. Od roku 2009 u nás platí, že za první tři dny nemoci nedostane zaměstnanec žádnou náhradu mzdy. Právě proto, řada zaměstnanců bohužel situaci při krátkých nemocech, například chřipkách raději řeší situaci formou několika dnů dovolené.
Kdy máte na peníze nárok?
Když zaměstnance uzná lékař jako práce neschopného, během prvních čtvrtého až čtrnáctého kalendářního dne nemoci dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele. Počínaje patnáctým dnem potom má nárok pobírat dávku nemocenského pojištění. Přitom na tyto dávky má nárok 380 dní od okamžiku, kdy onemocněl a byl lékařem uznán. Po delší lhůtě nemoci už se doporučuje zažádat o invalidní důchod. Ovšem zaměstnanec může dávky uplatnit jedině tehdy, když se nemocenského pojištění účastní. To ze systému úplně vylučuje osoby, které pracují na dohodu. Podnikatelé si mohou pojištění platit dobrovolně, pokud to dělají, mají samozřejmě na dávky nárok i oni. Za nezaměstnané platí dávky stát.
Redukční hranice výměru nemocenských dávek pro rok 2016
Jak se vlastně nemocenské dávky vypočítávají? Základem pro ně jsou hrubé příjmy z posledních 12 měsíců, přičemž se vypočítává průměr na den. Potom dochází k redukci vyměřovacího základu. V letošním roce platí celkem tři redukční hranice, a to 901 Kč, 1351 Kč a 2701 Kč. U první hranice je nemocenská z 90 %, u druhé z 60 %, do třetí redukční hranice potom z 30 %. Pokud je částka nad třetí hranicí, už se k ní nepřihlíží. Na jaké dávky tedy máte letos nárok například při platu 26 000 Kč, který je o něco menší než průměr? Nemocenská zde činí za 30 dní počítáno od 15. dne nemoci 13 860 Kč. U platu 50 000 Kč jsou dávky 21 060 Kč. Obecně se dá říci, že u lidí s podprůměrným příjmem je podíl nemocenské směrem ke mzdě vyšší než u nadprůměrných příjmů, což je dané tím, že k částce nad třetí hranici se nepřihlíží.