mandelinky

Zničte mandelinky ve vaší bramborové úrodě!

Většina z nás si rok co rok dbá na to, aby pěstovala svou vlastní zeleninu. Přece jenom se jedná o mnohem ekonomičtější variantu zeleniny, protože v současné době jdou ceny zeleniny nahoru rychlostí blesku. Navíc se v poslední době potkáváme na internetovém zpravodajství s takovými informacemi, které říkají, že ve světě bylo úrody velmi málo kvůli nepříznivému počasí. Nemáme se tedy pak čemu divit, když ceny jsou tak vysoké, jaké jsou. Není se taky čemu divit, když se do letošního zahradničení pustilo mnohem více lidí, než je obvyklé.

Mezi nejčastější pěstované druhy zeleniny se řadí především mrkev, česnek, dále cibule nebo především brambory. A právě brambory se stále potýkají s nepříjemnými potvůrkami, které je chtějí zneškodnit. Jedná se o takové malinkaté tvory, kterým říkáme mandelinky bramborové. S těmi se bohužel potýká rok co rok řada zahradníků, kteří se snaží o co nejlepší úrodu. Mandelinky jim ji však většinou řádně zkazí, proto otázka zůstává, jak se s takovými mandelinkami poprat.

Nejúčinnější jsou chemické postřiky

Bohužel ani v této oblasti se nevyhneme chemickým postřikům. Mnoho lidí tvrdí, že je třeba na mandelinky nejvhodnější mýdlová voda nebo třeba kávová sedlina. Jsou to však takové ty babské rady, u nichž není jisté, jestli doopravdy fungují či nikoliv. Co je však nejúčinnější je však v jakémkoli případě právě chemický postřik, který způsobí, že naše zahrádka bude opravdu minimálně zaneřáděná. Velmi účinné jsou především přírodní postřiky insekticid, které jsou obohacené o účinnou látku zvanou spinosad. Speciálně tento postřik je účinný při ochraně brambor před mandelinkami, ale také před jinými škůdci. Používá se však mimo jiné i na vinnou révu, dále na jabloně, květák nebo dokonce i na zelí. Účinky se projevují i při postříkání brokolice, kapusty, póru, cibule, papriky nebo třeba rajčat, které také velmi často napadává právě mandelinka.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..