zkrácené úvazky

Zkrácené úvazky znamenají nižší důchod

V poslední době je ve světě zaměstnání velice populární pracovat na zkrácený úvazek. Většinou to volí studenti vysokých škol, kteří si chtějí při studiu něco přivydělat. Také jsou do tohoto pracovního poměru zapálené i maminky na mateřské dovolené, které sice nemůžou ještě chodit do zaměstnání v klasických osmi hodinách, ale jelikož jim babička na pár hodin pohlídá dítě, proč si v mezičase nepřivydělat. Ovšem nejsou to jenom maminky na mateřské dovolené, ale také i ostatní rodiče, kteří žádají o tuto formu pracovního poměru hlavně z důvodu takového, že chtějí, aby se mohli více starat o svou rodinu.

Samozřejmě u studentů je práce na částečný úvazek zcela pochopitelná, protože přece jenom oni stále ještě nemají denně čas osm hodin, aby pracovali na klasický plný úvazek, ale u rodičů je to trochu nepochopitelné. Je sice hezké, že se chtějí starat o svou rodinu, ale na druhou stranu kdyby věděli, že tato práce má vliv na jejich starobní důchod, pak by si raději vzali ten klasický plný úvazek. Zkrácené úvazky opravdu znamenají nižší důchod.

Nedostatek zaměstnanců dostává zaměstnavatele do slepé uličky

Díky tomu, že je však v dnešní době tak nízká nezaměstnanost, tudíž nejsou kvalitní a schopní lidé, počet zaměstnavatelů, kteří nabízí práci na částečný úvazek, neustále přibývá. Zaměstnavatelé jsou rádi za každou pracovní sílu, a i když by byli radši za zaměstnance na plný úvazek, jsou ve slepé uličce, tudíž musí přistoupit i na zkrácenou variantu.

Kdo má na zkrácený úvazek nárok ze zákona?

Samozřejmě je to většinou otázka dohody mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Právě na jejich dohodě závisí to, jestli budou nebo nebudou mít mezi sebou smlouvu o částečném úvazku. S tímto samozřejmě nemusí zaměstnavatel souhlasit, ovšem u jedné skupiny osob musí souhlasit s tímto zkráceným úvazkem, protože to mají dané ze zákona.

Jedná se hlavně o těhotné ženy, které nemohou vykonávat osmi hodinovou pracovní šichtu nebo třeba osoby, které pečují o dítě mladší patnáct let. Ani v tomto případě nesmí zaměstnavatel mít nějaké námitky a musí souhlasit se zkráceným úvazkem.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..