motivace prace

Jak zamezit poklesu motivace u zaměstnanců

Chcete-li budovat úspěšnou a prosperující společnost, musíte neustále své zaměstnance motivovat a zejména i motivaci vašich pracovníků udržet. Jestliže však zaměstnance práce prostě nebaví, nic na něj zřejmě nezabere. V tomto případě ani úžasný kouč či manažer dlouhodobě nic nezmůže. Máte-li ale v týmu člověka zapáleného pro věc, budou za ním vidět výkony. I tak ale může postupem času začít stagnovat a díky stereotypu přijít o motivaci. Je třeba neustále vytvářet podněty, aby byla práce pro zaměstnance zajímavější. Na známé rčení: „Naštvaný dělník, dobrý dělník,“ rozhodně zapomeňte a mějte na paměti, že to platí pro všechny pracovní pozice a profese.

Jděte příkladem

Bez dobrého šéfa se úspěšná společnost buduje těžce. Jděte zaměstnancům příkladem. Naslouchejte jim, nejprve je chvalte a teprve pak navrhujte zlepšení. Neduste je. Pracovník také nesmí být zavalen prací a mít pocit, že si nemůže nikdy vydechnout. Z jeho pohledu musí mít ideální podmínky pro podání pracovního výkonu. Pracovní činnost nesmí být pouze stereotypní. Jde o pravidelné prokládání různorodými doplňkovými aktivitami.

Nikdy nesmí dojít ke ztrátě motivace zaměstnance, aby mohl neustále odvádět pro firmu ten nejlepší výkon. Musí mít pocit, že je úspěšný, doceněný a patřičně ohodnocený. Klíčový je přístup nadřízeného a jeho osobnost. Je-li manažer přirozeným lídrem, umí efektivně pracovat i s týmovou atmosférou. Úspěšně hecuje a motivuje jednotlivce i celý tým. Musí být ale psycholog, který pozná, že na někoho hecování a tlak neplatí. Jsou lidé, kteří za pochvalu udělají cokoliv, ale nesmí se toho zneužívat. Správný manažer povzbuzuje k jednotné spolupráci a umí zorganizovat práci v týmu. Přednese zadání práce tak, že lidé berou úkol jako výzvu a rádi pracují, protože je to opravdu baví a dále rozvíjí. Nedělají pak svou práci pouze pro peníze.

Pochvala je dobrá věc, ale pracujeme pro peníze

I když má šéf či manažer své charisma, je třeba mít jasně daná pravidla, směr a promyšlenou firemní politiku. Peněžní bonus i pravidelné dobré finanční ohodnocení je nejjednodušší a stále nejúčinnější nástroj. Má-li zaměstnanec šanci na získání zvýšení platu a za nadstandardní práci obdrží i prémie, jeho pracovní efektivita se zvýší. Uznání a pochvala je také nutnost, ale jak se říká: „Od té doby, co byly vynalezeny peníze, se nemusí nikdo obtěžovat s děkováním.“ Pracovník s dobrým platem dělá maximum proto, aby si svou práci udržel.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..