Jak zaměstnavatel

Jak zaměstnavatel určuje dovolenou?

Podnikání je sice super profese, ovšem má to svoje mouchy. Jsme na sebe zkrátka odpovědní a každá dovolená je na naši zodpovědnost. Bez naší píle bychom neměli peníze, ale na druhou stranu jsme svým pánem v oblasti času. Ovšem řada lidí stejně zvolí to, že se raději zaměstnají, protože možnost stálého příjmu je přesně to, proč do zaměstnání jdou. Někdo totiž nemá potřebu riskovat a bez risku není úspěšného podnikání. Navíc zaměstnání je jistá jistota, která v sobě nese pětadvacet dní dovolené, stálý příjem, také například i různé benefity. Ovšem lidé jde především o tu dovolenou, kterou si většinou nejčastěji vybírají v době vánočních svátků nebo také v době léta, kdy je zvykem jezdit na krásné dovolené do zahraničí nebo například i do Česka.

Na dovolenou se následně těší snad každý zaměstnanec, protože jeho práce není zrovna tou nejlepší, v jakou doufal. Proto si co nejdříve chce danou dovolenou vybrat, i když později bude litovat, že si dovolenou nevybral v týdnu, ve které by byl za ni mnohem radši. Ostatně čerpání dovolené je pro řadu z nás velmi důležité. Vždy se totiž domluvíme například s přáteli nebo s rodinou, abychom se všichni hezky viděli a trávili spolu nějaký ten čas. Ovšem v mnohých případech zaměstnavatel dovolenou neschválí. Jak to tedy je s čerpáním dovolené? A může si zaměstnavatel určovat, kdy nám dovolenou stanoví? V mnohých případech totiž právě zaměstnavatel určuje, kdy si jeho pracovníci dovolenou vyberou.

Jak to tedy ve skutečnosti je podle pravidel čerpání dovolené?

Právo určit čerpání dovolené má podle zákoníku práce právě zaměstnavatel. Jsou však výjimky, které určují, že si dny dovolené zvolí zaměstnanci. Ovšem podle zákoníku také nemůže danou dovolenou určovat tak, jak se mu zlíbí. Je však také samozřejmě dáno, že dovolenou musí zaměstnanec vyčerpat v daném roce. Případné zbytky dovolené se pak musí dočerpat ještě na začátku roku, pakliže to jinak udělat nelze.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..