sociálním pojištění

Vše o sociálním pojištění rychle a přehledně

Vyplňování daňového přiznání je rok co rok opravdu těžké a mnoho lidí se do něj nepouští hned ze začátku termínu, protože se nechce zkrátka pouštět do dlouhé trati. Většinou totiž, když vyplní formulář rychle, stále mu volají z finančního úřadu, protože se jednoduše dopustili nějaké nepatrné chyby. Najednou začne přesně to neustálé objíždění finančním úřadů, kde budete napravovat své chyby a najednou neztratíte jenom čas, ale také peníze, které jsou vlastně přesně to, co byste měli, kdybyste svůj čas trávili v práci a ne běháním po úřadech.

Daňové přiznání však není jedinou důležitou věcí, na kterou se jakožto podnikatel musíte zamyslet ze začátku každého roku. Dalším významným činitelem, ze kterého buď budete doplácet, nebo vám budou vracet – je sociální a zdravotní pojištění. Jakožto podnikatel si co měsíc odvádíte zálohy z vašeho účtu a na konci roku vám přijde vyúčtování, které je symbolem toho, že musíte podat své přehledy za uplynulý rok, popř. nedoplatky doplatit. Zdravotní pojištění je však mnohdy naprosto jednoduché, ovšem sociální už tak lehké není. Přesně v tomto odvětví se to stále mění a stále přicházíte na řadu věcí, které jste udělali špatně, i když jste už přehledy dávno poslali.

Platí povinnost podání přehledů i tehdy, kdy podnikání mám jako vedlejší činnost?

Samozřejmě. Přehled ovšem nejen pro sociální, ale také pro zdravotní pojišťovnu podat musíte. Pakliže jste si vedlejší činností v uplynulém roce vydělali opravdu málo, podávat přehledy nemusíte. Raději se však pokaždé poraďte se svým daňovým poradcem nebo s účetní. Příští rok totiž může být opět všechno jinak. Pokud si obstaráte svého poradce nebo účetní, můžete se radovat, protože nebudete muset podávat přehledy do května, ale taky až do července, jak je tomu u daňového přiznání. Mnohdy se také stává, že vám z jakéhokoli důvodu pojišťovny prodlouží dobu odevzdání, proto budete mít na chvilku ještě klid.

Nezapomínejte však na to, že každým rokem se většinou zálohy na sociální pojištění mění, většinou se zvyšují. Změňte si tedy své měsíční trvalé platby na větší částku, ať následně nedoplácíte zbytečně moc na začátku nového roku.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..