Zájem o podnikání

Zájem mladých lidí o podnikání stále klesá

Z analýzy společnosti CRIF (Czech Credit Bureau) jednoznačně vyplývá, že mladých podnikajících lidí je rok od roku méně. V roce 2010 se rozhodlo podnikat skoro 71 tisíc lidí ve věku do 35 let, zatímco v loňském roce 2015 jich bylo pouhých 48 tisíc. Registrovaných podnikatelů tak ubylo o celou třetinu.

 

Pokles je zaznamenán ve všech sledovaných kategoriích

Fyzických osob podnikatelů (FOP) ve věku od 18 do 35 let ubylo o 20 tisíc. Z původních 57 tisíc nově registrovaných v roce 2010 se vloni registrovalo jen 37 tisíc mladých lidí. V rozmezí let 2010 – 2015 také klesl zájem o založení společnosti s ručením omezeným.

Také mladé ženy ztrácejí vůli založit vlastní podnikání. Rok 2010 zaznamenal 26 tisíc registrovaných žen, zatímco statistiky o pět let později ukazují pokles o 38% procent (cca 10 tisíc). Ženy tak v roce 2015 tvořily pouhou třetinu podnikatelů do 35 let.

 

A co za poklesem stojí?

Důvodů může být vícero. Trh práce dnes může poskytovat rozmanité uplatnění, které nenutí mladé lidi do drahých investic vlastní seberealizační cesty. Lidé raději sází na jistotu zaměstnání než na nestabilitu a velkou zodpovědnost za vlastní podnikání. Odrazuje je také byrokracie a neustálé daňové útoky na živnostníky. Nepomohl ani nový občanský zákoník uvedený v roce 2014, který umožnil mladistvým od 16 let nechat se kvůli podnikání zplnoletnit. Autoři zákoníku doufali, že tímto krokem situaci vylepší, ale o podnikání prostě není zájem.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..