stavební spoření 2016

Stavební spoření: Jak se vyplácí státní podpory?

Stavební spoření je u nás velice populární formou ukládání peněz. Jedná se o typ účelového spoření, během kterého klient dlouhodobě ukládá peníze u banky. Jde přitom o speciální banku – stavební spořitelnu. Během svého spoření dostává jednou ročně zákonem stanovenou státní podporu. Když potom spořící cyklus ukončí a splní všechny podmínky, může si ze stavebního spoření vzít úvěr. Právě proto je toto spoření tak oblíbené.

Státní podpora se vyplatí

Zjednodušeně řečeno, jde o velice výhodný finanční produkt. Pokud pravidelně spoříte, stát vám přispívá každým rokem. V závěru spoření pak máte nárok na výhodný úvěr ze stavebního spoření, který by měl být využit na stavbu či rekonstrukci bydlení, i když tato podmínka už není tak striktní. Sice částka na podporu ze strany státu v posledních letech klesla, ale stále se jedná o dobrou investici, u níž jsou rizika minimální. Kdy se stavební spoření vyplatí? Tehdy pokud máte ročně volných asi 20 000 Kč a zvládnete takto spořit minimálně šest let.

Peníze putují k vám

18. dubna 2016 už Ministerstvo financí ČR odeslalo zálohy určené na státní podporu stavebního spoření za minulý rok, a to ve výši 4 136 miliónů Kč. Povinností stavebních spořitelen nyní je, aby nejpozději do měsíce od chvíle, kdy zálohy dostaly, peníze přeposlaly na účty svých klientů. Tento proces probíhá vždy standardně každý rok. Spořitelny vždy posílají na ministerstvo financí žádost o vyplacení podpory ze stavebního spoření společně za všechny své klienty. Žádost musí odeslat až po skončení kalendářního roku, v současnosti se proto jedná o podporu za rok 2015. Ministerstvo žádosti spořitelen vyhoví do dvou měsíců od okamžiku, kdy ji obdrželo. Tedy pokud jste klientem stavebního spoření u některé ze spořitelen působících na našem trhu, měli byste nyní dostat příspěvek ve výši 2000 Kč počítaný za loňský rok.

 

Zdroj: mfcr.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.