ceny daně kuřáci

Jak se budou vyvíjet ceny cigaret letos a v následujících roce?

Pořádně budou muset sáhnout letos do kapsy i kuřáci. Ostatně nebude to poprvé, ke zdražení cigaret a tabáku došlo už mnohokrát v minulosti, rok 2016 nebude vyjímkou. Ke zvyšování cen dochází průběžně. Podobu a průběh zdražování v minulém roce odsouhlasili poslanci Parlamentu ČR.

Evropská unie chce vyšší spotřební daň

Podle této změny se v letošním roce cena cigaret zvedne o 3-4 Kč. Z dalšímu zvyšování cen má pak dojít ještě v následujících dvou letech s tím, že změny se vždy odehrají k 1. lednu toho roku. Tento vývoj je daný schválenou novelou zákona o spotřebních daních. Nejde ale v tomto případě jenom o cigarety, nýbrž i o doutníky a také surový tabák, který je nyní do zákona o spotřební dani rovněž zahrnutý. Proč ke zvyšování dochází? Stojí za ním především evropská směrnice. Na základě ní má spotřební daň dosahovat 90 Eur, což činí necelé 2500 Kč na 1000 kusů cigaret. Ovšem nyní platí slabší kurz koruny, takže logicky nemůže být tento závazek splněn, aniž by u nás došlo ke zvýšení daňových sazeb. K oslabení koruny došlo na základě intervence České národní banky už během listopadu roku 2013. Pokud by Česká republika nepřistoupila na zvýšení spotřebních daní, nesplnila by limit Evropské unie a tím pádem by jí hrozily sankce.

Zdražení přinese peníze do státní kasy

I když kuřáci z toho samozřejmě žádnou velkou radost nemají, strážci státní kasy jsou na tom o poznání lépe. Už v letošním roce by zvýšení cen cigaret mohlo do našeho státního rozpočtu přinést asi 3,3 miliardy Kč, v následujících roce 1,1 miliardy a konečně během roku 2018 i další 1,4 miliardy Kč. Ovšem to jsou samozřejmě jenom odhady vycházející ze současného chování spotřebitelů. Může ale dojít k jeho změně, která bude vycházet pro z nové situace na trhu způsobené vyššími cenami. Čili kuřáci se mohou rozhodnout jinak, i když očekávat například, že lidé hromadně skončí s kouřením, je nesmyslná iluze.

 

Zdroj: finance.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.