nemovitosti

Za nemovitosti chce stát opět zvýšit daň

Mnoho lidí v dnešní době touží po svém vlastním příbytku, který se většinou stává pak už celoživotním útočištěm proti celému světu. Jenže v současné době se potýkáme opravdu s nepříjemnými záležitostmi, které se týkají především hypotéky. Ta je totiž čím dál složitější a nezíská ji už jen tak někdo. Je nutné poznamenat, že lidé touží především po svém vlastním bydlení, ale na druhou stranu se musí brát v potaz to, že takové bydlení dnes už není tak lehké získat. Nejen, že musíme mít na účtu ne zrovna malou jistinu, ale také se musíme spokojit i se stále rostoucími úroky, které budou nabírat opravdu nesmyslných výšin.

Aby toho nebylo málo, i stát se rozhodl trochu vkročit do tohoto světa. Za koupený byt, dům nebo dokonce i za pozemek se stát rozhodl vybírat vyšší daň. Je to z toho důvodu, že stát už se asi chce opět ukazovat všude a daň z nabytí nemovitých věcí je další forma přivydělání si do státní kasy. Jako kdybychom už neplatili opravdu za všechno.

Nová novela nastaví zcela jiná pravidla

Dříve to bylo tak, že záleželo na dohodě, kdo státu daň zaplatí. Většinou to byl prodávající a kupující byl stále jakýmsi ručitelem. Nyní však nová novela má naprosto všechno změnit. Doposud to však stále funguje tak, že daň, která se má uhradit státu za nabytí nemovitosti, je pořád na dohodě kupujícího a prodávajícího. Pakliže se však nedohodnou, daňovým poplatníkem je podle nové novely pouze ten prodávající. Jedná se tedy o běžné opatření. Ovšem pro kupujícího je to stále velký risk, protože mu může vzniknout daňová povinnost. Nemá možnost jí ani nijak zamezit, proto se najednou octne po nějakou dobu v nejistotě. Pakliže prodávající nakonec nesplní svou daňovou povinnost, vše připadá na kupujícího. Chystaná novela má však posílit právě tu právní jistotu kupujícího, aby se nedostal do situace, kdy by musel platit nemalou daň za nemovitost místo prodávajícího.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..