Vyznejte se v s.r.o., a.s.

Vyznejte se v s.r.o., a.s. i jiných typech firem a zvolte si ten pravý pro vaše podnikání

Kapitálové společnosti – název proto, že podmínkou pro podnikání není osobní účast, ale vklad do základního kapitálu – mohou být buď společnosti s ručením omezeným (s.r.o.) nebo akciové společnosti (a.s.). Jedná se o nejvíce využívanou formu podnikání. Víte, která z nich je vhodnější pro vaši budoucí plánovanou firmu?

Akciová společnost – a.s.

Akciová společnost je čistě kapitálovou společností, kterou zastupuje představenstvo a to zase kontroluje dozorčí rada. Zakládání akciové společnosti je nejlepším způsobem podnikání, pokud firmu bude řídit více partnerů, ale i pokud chcete na své budoucí klienty působit opravdu seriózně. Minimální hodnota základního kapitálu, jež je rozdělný na akcie, činní 2 000 000 Kč. Akcionáři neručí za závazky společnosti a sama a.s. za ně ručí celým svým majetkem.

Společnost s ručení omezeným – s.r.o.

Společnost s ručení omezeným je podstatně jednodušším typem kapitálové společnosti, které obsahuje některé prvky společnosti osobní a je vhodná pro firmy s menším počtem partnerů i pro jednotlivce, kteří si na trhu chtějí vybudovat profesionální jméno. Ručení za své závazky má s.r.o. také formou svého majetku a její jednotliví společníci, kterých může být 1 – 50, ručí pouze případnou nesplacenou částí vkladu. Společnost s ručení omezeným zastupuje její jednatel.

Organizační složka

Pokud plánujete plnohodnotně podnikat v zahraničí, určitě vás bude zajímat organizační složka. Např. u našeho nejbližšího souseda – Slovenska – se jedná o formu zastoupení zahraniční osoby na území této republiky. Zařízení organizační složky na Slovensku je velice praktické a mnoho firem specializujících se na pomoc se založením a.s. a s.r.o. vám může pomoci. Mezi hlavní výhody o.z. patří:

  • Snadný způsob získání pobočky v zahraničí
  • Bez nutnosti kapitálového vkladu

Vedoucím organizační složky, který stejně jako kdokoliv jiný nedává žádný kapitálový vklad, se může stát fyzická osoba žijící v EU nebo v rámci zemí OECD. Organizační složka sama o sobě nemá vlastní právní subjektivitu a je vázaná na mateřskou zahraniční společnost, jejímž jménem vykonává všechny právní úkony.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..