Vytvořte životopis, který zaujme!
Hledat si práci je naprosto běžnou součástí našich životů. Zaměstnání potřebujeme jako sůl, vždyť bez peněz bychom v dnešním rychlém světě nemohli vůbec fungovat. Pokud tedy i vy hledáte práci, což je dosti možné, protože dneska lidé chtějí změnit své zaměstnání, měli byste zaujmout hned na poprvé. Jenže nejdříve neuvidí budoucí zaměstnavatelé vás, ale váš životopis, proto musíte nejdříve zaujmout s ním. Co tedy do životopisu přidat a co z něj ubrat, abyste skutečně zaujali?
Existuje hned několik věcí, které je třeba přidat do životopisu a které je třeba z životopisu šikovně odstranit. Většina lidí bohužel udělá opak – přidá to, co má být odebráno, odebere to, co má být přidáno. Pojďme si proto tvorbu životopisu udělat takzvaně krok po kroku.
• celé věty s osobním odkazem
Co se týče celých vět, ty jsou mnohem lepší. Sice se všude doporučují body, tedy psát životopis v bodech, ať je to rychlejší, ale pokud zaměstnavatel nevyžaduje tento strukturovaný životopis, dejte si tu práci a napište si ho ve větách. Díky tomu totiž svému budoucímu zaměstnavateli ukážete, že máte o danou práci skutečně zájem, že chcete takové úsilí dát i do vaší práce. Navíc tímto sdělte i jakýsi osobní odkaz, což je něco, co by mělo prolínat celým vaším životopisem. Samozřejmě by se stále mělo jednat o stručný životopis, protože nikdo nechce číst sáhodlouhé slohové práce, ale z textu by se mělo poznat, kdo vlastně jste a jak moc tu práci skutečně chcete.
• úspěchy, LinkedIn
Jelikož žijeme v moderní době plné internetů a vymožeností, měli bychom připojit i náš profil na LinkedInu. Právě zde většinou zaznamenáváme profesní úspěchy, certifikáty či jiné skvělé věci, co se vám v zaměstnání někdy staly. S tímto se pojí samozřejmě úspěchy jako takové, které je třeba vždy vypíchnout v celém životopise, protože těmi se odlišujete od ostatních.
Co by se mělo z životopisu odstranit?
Pojďme se nyní zaměřit na to, co rozhodně nemá být v životopisu, který má zaujmout. Hlavní je emailová adresa. Pokud máte adresu ve formě vašeho jména a nikde není žádné zdrobnění či přezdívka, pak emailovou adresu rozhodně uveďte. Pokud je to však naopak, neztrapňujte se a raději poznačte, že je třeba vás kontakt telefonicky.
Neměli byste taky upozorňovat na to, kdy jste skončili v předchozí práci – tedy konkrétně měsíc není vhodné psát. Zaměřujte se na roky, nikoliv na měsíce.