Hory

Vyrážíte v zimě do hor? Poradíme vám, na co byste určitě neměli zapomenout

V poslední době vyhledává stále více lidí odpočinek v přírodě. Velké oblibě se těší zejména vrcholky hor, kam ročně zavítají desítky tisíc turistů. Ti si dlouhé túry nenechají ujít ani v zimním období, kdy výhledy na zasněžené kopce stojí opravdu za to. Přinášíme vám proto pár tipů, co si s sebou zabalit, než se vydáte do hor.

Vždy myslete na to, že počasí, které v horách panuje, může být velmi zrádné. Délku vaší túry může ovlivnit nejen nevyzpytatelné počasí, ale také výška a kvalita sněhu, která leží na vrcholcích hor a může vás tak výrazně zpomalit. V potaz byste měli brát také fakt, že se brzy stmívá. Vaši délku trasy byste proto měli přizpůsobit tomu, abyste se vyhnuli bloudění po tmě.

Nezapomeňte se pořádně vybavit

Do hor byste v prvé řadě neměli vyrážet bez potřebného vybavení. Tím máme na mysli termosku s horkým čajem (a trochou toho rumu), lékárničku, alufolii, jídlo a nepromokavé a teplé oblečení. Než vyrazíte na cestu, pečlivě si prostudujte naplánovanou trasu, kudy se chystáte vydat a nahrejte si ji do telefonu. Ten nezapomeňte mít plně nabitý (přibalte proto do kapsy powerbanku) pro případ, že byste se ztratili a potřebovali tak někoho zkontaktovat. Pro jistotu si do batohu přibalte také papírovou mapu a to i v případě, že se chystáte na kratší a nenáročný výšlap. Nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit a je lepší mít ji pro orientaci vždy po ruce.

Nepřeceňujte své síly

Každý, kdo se vydá do hor, by měl respektovat krajinu, ve které se zrovna nachází, apeluje horský vůdce. Chovejte se proto v přírodě zodpovědně, sbírejte po sobě odpadky, nedělejte zbytečný hluk a vždy myslete na svou bezpečnost. Nepřeceňujte své síly a nevydávejte se na náročné a dlouhé túry, pokud na ně nejste opravdu zvyklí a nepatříte k turistům, kteří běžně zdolají B7. Hazardovat takto se svým zdravím by se vám opravdu nemuselo vyplatit. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..