Příspěvek na bydlení

Kvůli růstu cen energií dosáhne více lidí na příspěvek na bydlení

Poslanci kvůli neustálému zdražování cen za elektřinu a plyn schválili zvýšení příspěvku na bydlení. Reagují tak na odhady Ministerstva průmyslu a obchodu a Energetického regulačního řádu. Ty uvádějí, že by v letošním roce mohlo dojít k průměrnému zvýšení cen elektřiny o 37 procent a v případě plynu až o 40 procent.

Zákon o zvýšení příspěvku na bydlení už prošel sněmovnou, nyní ho musí potvrdit Senát a podepsat Miloš Zeman. Na příspěvek na bydlení by tak nyní mohlo mít nárok více lidí. Nově by na něj dosáhli i podnájemníci a vlastníci staveb pro individuální nebo rodinnou rekreaci, kteří je využívají k trvalému pobytu.

Normativní náklady, ze kterých se příspěvek na bydlení vypočítává, novela zákona zvýšila podle počtu členů v domácnosti a typu bydlení. Výše nákladů tak poroste zhruba o 1 100 až 2 100 korun. Na příspěvek na bydlení nyní mají právo vlastníci bytu nebo trvale hlášení nájemníci, kterým na úhradu přiměřeného bydlení nestačí 30 procent jejich příjmu. V Praze je to pak 35 procent.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..