Protiinflační dluhopisy

Protiinflační Dluhopisy Republiky překvapily investory. Výnos mají už přes 6 procent

Prudký nárůst cen způsobil zvýšení výnosu protiinflačních dluhopisů, který nyní dosáhl přes šest procent. Jeho vývoj se na příští rok odhaduje podobně vysoký.

Za poslední tři roky si obyvatelé Česka zakoupili od státu dluhopisy v celkové hodnotě přes 38 miliard korun. Většina z dluhopisů jsou přitom protiinflační, což znamená, že jejich výnos ovlivňuje růst spotřebitelských cen, tedy zdražování zboží a služeb. Vývoj na trhu sleduje Český statistický úřad.

Vliv vysoké inflace, která způsobila nadprůměrně vysoký výnos, pocítí lidé, kteří si protiinflační dluhopisy zakoupili letos na přelomu roku. Podle odhadů ministerstva financí mohou lidé ke konci roku očekávat výnos 6,3 procenta, což už se na jejich účtu znatelně projeví. Přitom ke konci října dosahoval výnos pouhých 3,9 procenta.

Výnos však primárně kryje znehodnocení peněz způsobené inflací, za které si lidé kvůli vyšším cenám pořídí méně zboží a služeb než tomu bylo loni. Zdražování se týkalo především pohonných hmot, potravin a energií a jeho pokračování se očekává i příští rok.

Předpověď ministerstva financí varuje, že inflace dosáhne svého vrcholu v prvním čtvrtletí roku 2022, poté by měla začít postupně zpomalovat. I přesto však odborníci očekávají, že na konci příštího roku se inflace zastaví na pěti procentech.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..