Postavení žen na trhu práce

Ženy na trhu práce nemají stejná práva jako muži

Postavení žen je na trhu práce dlouhodobě ovlivněné skutečností, že mají či plánují děti. Ne náhodou se Česká republika umisťuje v rámci unijních srovnání genderové rovnosti zpravidla na posledních místech žebříčku. Podle komplexního evropského indexu genderové rovnosti obsadilo Česko letos 22. místo.

V České republice pociťují ženy také silný rozdíl v odměňování. Ten je ve srovnání s ostatními evropskými zeměmi jeden z nejvyšších. Důvody velkých rozdílů v odměňování žen a mužů jsou zejména rozdělování českého pracovního trhu nebo konzervativní představy a stereotypy společnosti o tom, na jakou pracovní pozici se ženy hodí a na jakou ne.

Příliš se ani nemluví o masivním porušováním zákoníku práce, kterého se české firmy dopouštějí. Stává se to především v situacích, kdy firmy při pohovoru zjišťují, zda uchazečka o práci má či plánuje děti. Podle zákoníku práce se tím však zaměstnavatelé dopouštějí hrubého porušení, jelikož se jedná o osobní věc. Uchazečka by takovéto otázky mohla právem považovat za diskriminační.

Při pohledu na čerpání rodičovských dávek v Česku je patrné, že velká část žen na mateřské dovolené nechce strávit tři roky s dítětem doma a do práce by raději nastoupila již dříve.

One Comment

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..