Pro venkovní sklad lepší plachtovou halu nebo s ocelovou konstrukci?
Tak jako dříve, i dnes se ocel užívá zejména pro nosné konstrukce staveb. Nelze ale přehlédnout její schopnost poskytnout stavbě výrazný architektonický prvek, potřebný detail a charakter. Příklady dobrých staveb najdeme téměř v každém velkém evropském městě i v zámoří.
S ocelí se na stavbách budov a v již realizovaných budovách setkáme v mnoha podobách. Od ocelových armatur betonových konstrukcí až po dílčí ocelové konstrukce – přiznané i ukryté. Využíváme ocelové kotvící a nosné prvky, z ocele může být schodiště, balkón, ale i konstrukce střechy či celé budovy – a to dokonce i rodinného domu – nejen výrobních hal, skladů a velkých komerčních budov či výškových domů bytových.
Ocelové konstrukce mohou být postavené z tyčových či plošných prvků. Podle způsobu namáhání rozlišujeme tlačené a tažené pruty a ohýbané a kroucené nosníky či jejich kombinace. Ocelové konstrukce jsou spojovány buďto konstrukčně – svary, šrouby a nýty, nebo staticky – klouby a vetknutím.
Ocelové montované haly
Ocelové montované haly jsou ideálně tvořené samonosnou ocelovou konstrukcí. Cílem dodavatele by vždy mělo být rychlé postavení pevné a přitom poměrně levné haly. Čili jde o dosažení optimálního poměru ceny a výkonu. Přitom nemusí jít zrovna o sklad či výrobní halu, ale stejným způsobem lze postavit i garáž a dokonce rodinný dům, pokud to daný konstrukční systém umožňuje.
Kromě nosné konstrukce je u montovaných ocelových budov důležité též vnější opláštění a izolace a mnohdy i opláštění vnitřní a realizace příček, čili dispoziční řešení vnitřního prostoru.
Úsporného řešení je dosahováno promyšlenými tvary lehčených ocelových profilů, díky kterým nemusí být konstrukce nesené dalšími dodatečnými nosníky. Ideální je samonosná montovaná konstrukce hangáru, která nijak neomezuje vytváření vnitřních dispozic haly, stejně tak ale může být vnitřek haly jedním prostorem, který není uvnitř nijak narušen nosníky – hovoříme o čistotě prostoru, který je zcela bez sloupů a nosníků. Výjimkou ale nejsou též ohromné haly, kde se nosníkům prostě nelze vyhnout. Haly jsou vždy poměrně rychle montovány na místě stavby.
Plachtové montované haly
Jednoduché montované plachtové haly mají hodně výhod. Jsou jednoduché na sestavení, stačí pouhý návod a dále cena. Cena je v závislosti na velikosti a pohybuje se nejčastěji od 50.000 do 300.000 kč. Tyto hangáry mohou sloužit jak pro krátkodobé uskladnění pneumatik a materiálu, který nemá být vystaven na přímém slunci nebo a dešti a nepříjemným teplotám. Zároveň může hangár sloužit na zaparkování aut, stavební a strojírenské techniky.
Výběr mezi pevnou ocelovou konstrukcí a jednoduché plachtové haly je tedy na posouzení, k jakému účelu mají skladovací prostory sloužit. Jedná se přece jen o práci, která vás živí a proto je důležité, kterou variantu si kdo vybere. Není to žádný výběr altánku na zahradní párty a proto se raději poraďte s odborníky, tedy firmou, která prodává montované haly.