komín nebo problémy

Už jste letos vyčistili komín nebo chcete mít pak problémy?

Jelikož je topná sezona už v plném proudu, měli bychom dbát na náš komín. Umožňuje nám přece topení, bez kterého bychom se hlavně v chladných dnech neobešli. Jenže řada z nás naprosto zanedbává péči o komín, což nás může přijít do budoucna velice draho. Proč bychom tedy neměli zanedbávat péči o komín a co se může stát, když péči zanedbáme? Pojďme si více rozebrat tuto aktuální problematiku.

Komín je součást domu a měli bychom se o něj starat stejně jako o jinou součást domácnosti. Škoda je, že na to mnoho lidí zapomíná. Jenže pokud si nepročistíme komín ještě ze začátku topné sezony, pak může přijít velký problém – většinou bývá ve formě požáru.

Požár a pojišťovna. Kdy nevyplatí pojistní plnění?

Možná si říkáte, že máte dům proti požárům pojištěný, že i kdyby požár vyvolaný zanedbanou péčí o komín přišel, pojišťovna pokryje případné škody. Jenže to není tak zrovna pravda. Pojišťovna vám nevyplatí pojistné plnění, pokud se prokáže, že požár vzniknul vaší vinou, tedy zanedbanou péčí o komín.

Upozorňují i hasiči!

Je tedy nutné si zavolat kominíka, než vypukne ta opravdu velice tuhá zima. Je to jenom pro naše dobro, vyhneme se pak případným problémům a zbytečnému placení během vánočních svátků. Na pročišťování komínů upozorňují i hasiči, protože v posledních letech výrazně stoupá počet požárů, které byly založeny právě zanedbanou péčí o komín. Nejčastěji vzňaly saze v kouřovodu, ale taky často za to mohla nevhodná konstrukce komína nebo zazděný trám (na všechny problémy by se včas přišlo při čištění komínu).

Během loňského roku se na území České republiky likvidovalo více jak 1052 požárů. Jedná se o pětinu více, než tomu bylo v předešlém roce (tedy než tomu bylo v roce 2015). Během loňského roku utrpělo zranění 30 osob, jeden člověk zemřel a požáry způsobily škody za více jak 52 milionů korun.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..