Umí Češi spořit? Proč tedy žijí od výplaty k výplatě?
V poslední době se velmi často setkáváme s otázkou, jestli umí nebo neumí občané České republiky spořit. Podle aktuálních statistik se ukazuje, že jsou ve spoření velmi čilí a dobří, ale že si tedy více spoří především do vlastního šuplíku u postele, než například na spořicí účty. Přece jenom spořicí účty se v dnešní době už nevyplatí, protože je tam dříve nebo později spolkne stále se měnící inflace. Sice se nám v šuplíku peníze nezvýhodní, ale také o ně dozajista nepřijdeme. Podle aktuálních statistik a analýz se také ukázalo, že Češi opravdu umí spořit a nespoří málo, přesto je to pořád malá suma oproti té, kterou by údajně naspořenou mít měli. To je možná důvod, proč Češi žijí neustále od výplaty k výplatě.
Jedná se zhruba o sedm z deseti Čechů, kteří si pravidelně co měsíc ukládají nějakou částku z výplaty stranou na takzvané horší časy nebo jako takzvanou finanční rezervu. Nejčastěji se jedná o několik stovek či několik málo tisíc, ale najdou se i ti, kteří jsou schopni odložit si půlku své výplaty stranou. Pětina lidí si však nespoří vůbec nic a to je právě skupina, která žije takzvaně od výplaty k výplatě.
Je zapotřebí správně hospodařit!
Správné hospodaření se svými financemi navíc není vůbec složité, jak se na první pohled může zdát. Je to pouze o tom, aby si alespoň jeden z partnerů v domácnosti uschoval potřebné peníze stranou, kdyby se náhodou v domácnosti něco pokazilo. Pokud se pokazí nějaký domácí spotřebič, potřebujete ho ihned nahradit a je zbytečné, abyste si brali i na takovou záležitost půjčku. Je však chvályhodné, že sedmdesát procent Čechů sdílí tuto myšlenku o nutné finanční rezervě, protože moc dobře vědí, že se mohou vyskytnout jak očekávané, ale také i neočekávané události, jež mohou značně změnit finanční situaci a které mohou značně změnit měsíční rodinný rozpočet.