cashback

Služba cashback je neustále populárnější. Získat část peněz z nákupu zpět na účet není problém!

O službě cashback ještě před několika lety asi mnoho lidí v České republice neslyšelo. V současné době je ovšem situace podstatně jiná. Cashbackové portály jsou stále rozšířenější a tuto službu také nabízí stále více e-shopů.

Služba cashback je neustále na vzestupu

Slovo cashback má několik významů. Objevuje se např. v souvislost s DPH či platebními kartami, zhruba v posledních 10 letech se ale toto označení vžilo i v kontextu nakupování na internetu. Ačkoli se pro mnohé Čechy stále jedná o novinku, je i u nás cashback neustále využívanější službou, což mj. souvisí s růstem důvěry v nákupy v e-shopech. Zákazníci však především díky této možnosti mohou při objednávkách v internetových ochodech  ušetřit nemalou částku, a to bez většího úsilí. 

Jak cashback funguje?

Službu cashback nabízejí specializované cashbackové portály jako např. Kuponer.cz. Jedná se o weby, které stojí mezi vámi jako nakupujícím a samotnými e-shopy. Nejsou však překážkou pohodlného a rychlého nákupu, ale mohou vám pomoci ušetřit. Pokud se totiž do internetového obchodu tzv. prokliknete skrze takový web, který má s daným e-shopem smlouvu, a následně tu nakoupíte, portál z proběhnutého obchodu získá provizi. Ani zákazník však nepřijde zkrátka, přičemž mu stačí pouze bezplatná registrace.

Aby totiž cashbackový portál nakupující k návštěvě a nákupu v konkrétním internetovém obchodě motivoval, nabídne mu právě možnost využít cashback. Pokud si zákazník něco objedná, získá následně část peněz z nákupu zpět na účet. Tyto finance přitom portál neplatí ze svého, ale jedná se o (často většinovou) část výše zmíněné provize. Služba je tedy vlastně jednou z verzí tzv. affiliate marketingu. Že nevíte, o co se jedná? Pak uděláme malou odbočku a vysvětlíme si, o co jde.

Co je affiliate marketing?

Affiliate marketing je vlastně provizní systém, na jehož počátku stála už v roce 1996, kdy byl internet vlastně stále ještě v plenkách, společnost Amazon. Jedná se marketingový nástroj, který funguje na partnerství dvou subjektů, a to prodejců zboží či služeb a webů, které jejich zboží či služby doporučují. Pokud se tedy na stránky prodejce dostanete skrze stránku jeho affiliate partnera, ten získává provizi z uskutečněného obchodu. Cahback tedy do tohoto systému přinesl „pouze“ tu novinku, že část peněz dostane zákazník.

Kolik peněz je možné ušetřit?

Někdy poměrně málo, jindy více, ale každá koruna se počítá. Výše vrácených peněz se liší, obvykle se ale pohybuje kolem 2 až 10 % z ceny nákupu. Vezměme si např. cashback na nábytek. Nakoupíte-li v e-shopu Sconto.cz za 5 000 Kč a cashback bude činit 5 %, můžete pouze díky registraci zdarma na cashbackovém portálu získat 250 Kč zpět na účet, tedy za předpokladu, že do obchodu přejdete právě z tohoto portálu. Po nákupu už jen stačí vyčkat, až bude odměna schválena a můžete si ji nechat vyplatit, obvykle na bankovní účet.

Jaké e-shopy cashback nabízejí?

Cashback má tu výhodu, že jsou spokojené hned tři strany. Samotný e-shop, protože k němu byl přiveden zákazník a nakoupil, cashbackový portál, jenž získal za přivedení zákazníka provizi, a především zákazník, kterému byla část peněz z nákupu vrácena zpět. Proto je ostatně cashback stále populárnější a využívanější službou. V současné době jej více používají nejen nakupující, ale vzniká stále více specializovaných portálů, přičemž smlouvy s nimi uzavírá více a více internetových obchodů. Nakoupit tímto způsobem tedy lze ve velkém množství, minimálně větších e-shopů.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.