Daňové přiznání

Kdo si polepší v letošním daňovém přiznání?

Daně každým rokem sužují nejen živnostníky a velké podnikatele, ale i běžné zaměstnance. Ne každá společnost se o daně zaměstnanců stará, většinou musí zaměstnanci zažádat o zúčtování daně v tamější účtárně. Často si dokonce musí vyplnit daňové přiznání zcela sami. Ani letos na to, prosím, nezapomeňte. Díky velikonočním svátkům se termín podání daňového přiznání o něco oddálil, podat je třeba růžový formulář do 3. dubna, pokud nemáte daňového poradce nebo daňovou účetní.

POZOR: 3. duben je taky poslední den pro úhradu daně, kterou je nutné zaplatit. Opět i letos platí, že daně smíte podat elektronicky, ale i osobně na územním pracovišti případného finančního úřadu. Taky je tu možnost poslat přiznání poštou.

Otázkou nyní je, kdo si letos přilepší? Příznivější jsou daně pro rodiny s dětmi nebo pro osoby, které uplatňují daňové odpočty.

Vyšší slevy na děti

Rodiny nyní mohou jásat, jsou totiž vyšší slevy na děti. Pravdou sice je, že se zvýhodnění zvýšilo v průběhu loňského roku, ale v daňovém přiznání se slevy uplatňují za celý kalendářní rok. I když jsou slevy na děti vyšší, stále platí, že tyto slevy může uplatnit jenom jeden pracující rodič, s nímž žije dítě ve společné domácnosti.

Slevy při paušálech

Osoby samostatně výdělečné činné jistě zaregistrovali, že se letos snížily stropy paušálních výdajů. Pokud uplatňuje daně paušálem, raději si zkontrolujte, jestli do limitu stále spadáte. Ke snížení stropů došlo z toho důvodu, že se začnou uplatňovat daňové slevy. Mohou se uplatnit slevy na děti či na manželku. Letos si však můžete vybrat, jestli si zvolíte nižší stropy a slevy nebo jestli slevy odmítnete a stropy pro vás zůstanou stejně velké jako minulý rok. Příští rok tato možnost nebude, letos je to jen z toho důvodu, že ke snížení stropů paušálu došlo před nedávnem.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.