správa daní z příjmu

Rozumí vůbec někdo správě daní z příjmů?

Kolem daní se zanedlouho bude točit celá republika. Přece jenom se zanedlouho opět vyskytne daňové přiznání, které často komplikuje život mnoha podnikatelům. S daněmi se ale pojí taky správa daní, která je však poslední dobou jakýsi oříšek. Ukázalo se, že správě daní z příjmů najednou nerozumí vůbec nikdo, tedy podle NKÚ.

Jedná se hlavně o správu daní z příjmů fyzických osob, která je podle úřadu velice nepřehledná a hlavně složitá. Nejvyšší kontrolní úřad České republiky se zabýval v poslední době velice zajímavými průzkumy, z nichž vyplynuly na povrch výsledky, které říkají, že zákon o daních z příjmů obsahuje obrovské množství výjimek, díky kterým se správa daní z příjmů stává nepřehledná a hlavně opravdu velice složitá.

Kdyby se tyto výjimky nijak nepletly do státního rozpočtu, nic by se neřešilo, ale bohužel se výrazně podepisují na nepřesných odhadech každoročních příjmů státního rozpočtu.

Jaké období se měřilo?

Nejvyšší kontrolní úřad se zaměřil hlavně na správu daně z příjmů fyzických osob, které se pojí s roky 2012, 2013, 2014 a 2015. Změny, které během těchto let probíhaly a které se během těchto let uskutečnily, se výrazně podílely i na úpravách státního rozpočtu, díky čemuž se staly odhady příjmů našeho rozpočtu velice nepřesné.

Nyní tak už ani Nejvyšší kontrolní úřad České republiky neví o někom, kdo by se ve správě daní z příjmů fyzických osob nějak vyznal.

Žádné upozornění, rovnou pokuty

Pokud se někde přijde na chybu, která by jakkoliv měla co dočinění s tímto správním problémem, nepřijde žádné upozornění, ale rovnou by původce chyby dostal pokutu. Bohužel pouze tak se mohou vyvarovat dalším nepříjemnostem, které se pojí s nepřesnými odhady příjmů rozpočtu.

Pokuty se budou týkat také chyb, které budou vznikat ve vyúčtování daně elektronickou podobou, kdy má fyzická osoba tedy takzvanou datovou schránku. Pokuty se nevyhnou ani těm, kteří datovou schránku nemají.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..