Stavební spoření

Proč už není stavební spoření tak výhodné jako kdysi?

Už dávno se peníze nespoří pod polštář nebo do šuplíku u nočního stolku. V dnešní době se peníze investují, a to například do různých spoření. Samozřejmě, ti, kteří touží po větším zvýhodnění a nebojí se risku, mohou investovat do něčeho jiného než do spoření (například do zlata nebo jiných kovů). Ovšem pokud jste opatrní a nechcete se svými penězi dvakrát riskovat, spoření je skutečně nejlepší. Kromě penzijního se je velice oblíbené stavební spoření, bohužel jeho výhodnost pomalu ale jistě klesá. Otázkou je, proč?

V současné době je stavební spoření dokonce oblíbenější než penzijní spoření. Tyto dva produkty se neustále předhánějí, ovšem ještě nikdy se nestalo, že by stavební spoření bylo až o tolik procent oblíbenější, jako je nyní. To se však zanedlouho změní, protože výhodnost takzvaného „stavebka“ klesá.

Proč výhodnost stavebního spoření klesá?

Můžou za to nepříjemné a nechtěné poplatky. Banky nebo jiné instituce, které nabízejí tento spořicí produkt, si poplatky účtuje vesměs za všechno. O tisíce korun vás mohou „obrat“ při uzavírání smlouvy.

V poslední době se taky začal účtovat pravidelný poplatek za vedení vkladového účtu. Banky tedy jinými slovy hledají způsoby, jak z klientů dostat co nejvíce peněz navíc. A právě to je důvod, proč výhodnost stavebního spoření klesá. Při sjednávání stavebního spoření buďte proto opatrní, nic nepodepisujte bez přečtení a raději se o všem ujistěte.

Proč je stavební spoření stále tak atraktivní?

I přes klesající výhodnost stavebního spoření je stavební spoření stále poměrně atraktivní. Může za to nejspíše státní podpora nebo úrokový sazba, která je vyšší než u jiných podobných spořicích produktů.

Jaké banky poplatky účtují nejvíce?

Pozor byste si měli dát zejména na ČMSS, kde jsou poplatky účtovány hned několikrát během roku. I v Modré pyramidě se nevyhnete poplatkům stejně jako v RSTS. Opatrní buďte i při sjednávání spoření u SSČS či u Wüstenrotu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..