brexit

Co přinese brexit evropské i české ekonomice?

Rozhodnutí o odchodu Velké Británie z Evropské unie, potvrzené výsledkem referenda, samozřejmě rozvířilo i hladinu evropské ekonomiky. Okamžitý vliv samozřejmě mělo na vývoj kurzu libry a promítlo se i do situace na trzích s akciemi. Jaký ale bude mít dlouhodobější dopad na evropskou i naši ekonomiku?

Klesá i kurz polského zlotého

O konkrétních ekonomických dopadech brexitu v dlouhodobějším horizontu se ekonomové zatím spíše jenom dohadují. Podle názoru expertů ale zřejmě bude i nadále fungovat volný trh a obchod Evropské unie s Velkou Británii. Je třeba také připomenout, že odchod Velké Británie z EU není krátkodobou rychlou akcí, ale dlouhodobějším procesem, který neproběhne okamžitě a ze dne na den. Než dojde k úplnému odloučení, bude to zřejmě trvat několik let, což si uvědomují i ekonomové. Je proto pochopitelné, že finanční trhy budou nějakou dobu prožívat nejistotu, než se opět stabilizují. Brexit také může podpořit antievropské myšlenky. Důležitá proto bude i situace v zemích, které s Británií poutají velmi silné vazby. Příkladem je třeba Polsko. Velké množství Poláků, odhadem až milion žije a pracuje ve Velké Británii. Proto je pro Poláky brexit do jisté míry i ohrožující. Nezbude Polákům než z ostrovů odjet? Odpověď na tuto otázku zatím není jasná, co ovšem je jasné, že došlo k poklesu polského zlotého.

Bez pracovního povolení se na ostrovech neobejdete

A co Češi? Jaký vliv bude mít brexit na naši ekonomiku? Je samozřejmé, že i u nás se projeví, že Britové opustili EU. Ekonomičtí odborníci například míní, že mu může projevit například lehkým poklesem růstu HDP. Bude se pohybovat možná v řádu několika desetin procent. Zřejmě půjde o hodnoty v rozptylu 0,09-0,15 procenta a to přibližně v následujících dvou letech. Z dlouhodobějšího pohledu by mohlo jít o hodnoty asi 0,08-0,27 procenta. Za touto číselnou analýzou stojí společnost Deloitte. Obyčejný Čech si pravděpodobně vůbec ničeho nevšimne. Trochu jinak na tom samozřejmě bude ten, který se chystá do Velké Británie jet nebo tam dokonce pracovat. Přístup na britský pracovní trh bude pravděpodobně mnohem komplikovanější. Samozřejmě bude nutné vyřídit pracovní povolení.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..