Poznejte sami sebe

Poznejte sami sebe. Jaká jsou stádia osobního růstu?

Poznat sám sebe – to není jednoduché. Pokud chceme v byznysu uspět, měli bychom se především znát, přes to vlak nejede. Pokud se neznáme, nemůžeme se za sebe zaručit. Každý člověk by se měl dobře znát, to je důležité. S poznáváním sebe samotného začínáme už ve škole, kdy se učíme mnohému zajímavému, přesto do života nepotřebnému. Až po škole se reálně začínáme vzdělávat, a to tak, když padáme na dno a zase se zvedáme, když měníme zaměstnání a nakonec také budujeme byznys, který posléze hraje v našich životech obrovskou roli.

Do životního vzdělávání patří také několik stádií osobního růstu, kterými bychom si měli projít všichni. Jaká tato pravidla jsou?

Tři stádia osobního růstu

První fází je rozhodně probuzení. Člověk se musí probudit, aby mohl vůbec začít. Nemyslíme to tak, že se po dlouhé noci probudíte, ale že se probudíte ze světa naivity, dostanete se z morální kocoviny a konečně začnete dělat to, co má pro vás smysl.

Druhým stádiem je takzvaná integrace. Jedná se o stav, kdy si člověk uvědomí, že i když jsme se mnohému naučili, náš život zůstal stejný. V této fázi si tedy musíme vyhrnout rukávy a vše, co jsme se doposud naučili, přenést do praxe.

Třetím a nejdůležitějším stádiem je takzvané přijetí. Člověk musí přijmout to, že není bezchybný, že i ve svém vysněném zaměstnání či ve svém vysněném podniku bude dělat chyby.

Pravidla, podle kterých se řídit

Stádia osobního růstu máme za sebou, nyní je třeba vědět, jaká jsou pravidla, podle nichž se vyplatí jít. Vždy bychom měli být předvídaví, to nám pomůže lépe se připravit na to, co přijde. Zároveň bychom měli přijmout to, kde aktuálně jsme, jen tak se můžeme posunout zas o kousek dál. Je to cesta, vždy jsme na jednom místě a další den zas na jiném, musíme se to naučit přijmout, i když aktuálně stojíme na stále stejném místě už dlouhé dny. Když přijmeme to, kde jsme, snadněji se dostaneme dál.

Napsat komentář