5 největších úskalí realizace nebankovních půjček

Byli jste v bance a nechtěli vám tam půjčit peníze? S největší pravděpodobností jste nesplňovali požadavky na bonitu, které banky mají. Tato situace není nijak zvláštní, bankovní domy jsou v tomto ohledu velmi přísné a jen tak někomu finanční injekci neposkytnou. Vy se ovšem s tímto zdůvodněním těžko srovnáte. Budete samozřejmě hledat nebankovní půjčky různého charakteru. U těch se ovšem také setkáte s vcelku četnými riziky, jež se jejich realizace bezesporu týkají. Oč se jedná a proč je vhodné dávat si u nebankovních půjček velký pozor na to, kterou společnost aktuálně oslovujete? Čtěte dál, na nejčastější rizika týkající se tohoto druhu úvěrů vás upozorníme právě v následujících řádcích.

Příliš vysoké RPSN a poplatky

V první řadě se zaměřte na aktuální výši RPSN. Roční procentuální sazba nákladů musí být uváděna u jakéhokoli úvěru bankovního i nebankovního charakteru. Vše je dáno zákonem o spotřebitelských úvěrech. Jestliže některé společnosti tuto informaci nepodává, pak se jedná o podvodníky. Stejně tak si dejte pozor i na to, že u některých poskytovatelů je RPSN napsáno co možná nejmenším písmem, aby si potenciální klienti tohoto důležitého ukazatele nevšímali. V RPSN jsou zahrnuty mnohé záležitosti včetně úrokové míry, poplatků za vedení účtu, poplatku za zřízení úvěru jako takového a podobně. Rozhodně ale tento důležitý ukazatel nepojímá veškeré platby spojené s realizací půjčky! Proto se přesně o veškerých nákladech informujte předem!

Minimální záruky bonity

Doslova vás okouzlila konkrétní půjčka bez potvrzení příjmu? Možná ano, nicméně velmi dobře si zkontrolujte, zdali u ní nejsou vysoké přeplatky. Obecně se hovoří o tom, že čím menší záruky bonity poskytovatel úvěru vyžaduje, tím je půjčka z hlediska výhodnosti horší. Jako jiné záruky mohu fungovat třeba zastavení nemovitosti nebo přítomnost osoby schopné se za vás zaručit. Tradičními zárukami bývají také některé movité věci mající vcelku vysokou hodnotu. Na mysli máme především osobní automobily, případně jiné dopravní prostředky.

Netransparentní podmínky

Že o konkrétní půjčce nevíte všechno? Může se stát, nicméně počítejte s tím, že vás potom při splácení může několik věcí velmi nemile překvapit! Proto si ihned po výběru konkrétního úvěru přesně zjistěte veškeré informace, které se ho týkají. Jestliže je daný poskytovatel z tohoto pohledu netransparentní, pak je třeba najít jiného, u něhož si budete všemi náležitostmi stoprocentně jistí. Bohužel se stále najdou nebankovní půjčky bez registru, které nejsou vůbec výhodné a mohou člověka dovést až do dluhové pasti. Z té se poté dostává ven jen velmi složitě. Mnohdy dokonce musí daný člověk vyhlásit osobní bankrot.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..