počet podnikatelů klesá

Počet nových mladých podnikatelů klesá

Chce se dnes mladým lidem u nás podnikat? Odpověď bohužel zní, že ne. Mladých zájemců pustit se do nelehkého víru podnikatelského prostředí u nás bohužel není mnoho, respektive podle statistik jich ubývá. Jak moc? A kde hledat příčiny tohoto stavu?

Nových živností moc nepřibývá

Kdy jindy začít podnikat než tehdy, když je člověk mladý a má spoustu energie? To je samozřejmě logický předpoklad. S věkem klesá odvaha pustit se do nejistého prostředí, člověk hledá spíše jistoty a klid a výdělek, na který se může spolehnout. Jenže pravdou je, že v posledních letech klesá i chuť velmi mladých lidí zapojit se do podnikatelských aktivit. Za loňský rok se z kategorie mladých lidí ve věku od 18 do 35 let pustilo do podnikání asi 48 000 lidí (údaj podle CRIF-Czech Credit Bureau). V porovnání s rokem 2010 je toto množství ale prakticky o třetinu nižší. Před šesti lety totiž svoji firmu založilo asi 71 000 mladých lidí.

Situace na trhu práce je dobrá

V čem bychom měli vidět příčiny tohoto stavu? Je jich hned několik. V popředí roku 2016 stojí zejména hlavně to, že trh práce v současnosti nabízí spoustu zajímavých příležitostí. Firmy intenzivně hledají nové zaměstnance, nabírají. Zejména v odborných technických profesích je situace velmi příznivá. Proto mladí lidé, kteří nyní hledají zaměstnání, jsou schopni najít většinou poměrně rychle a během velmi krátké doby. Lidi tak většinou ani náznakem nepřemýšlejí o tom, že by se mohli realizovat i jinak, než v zaměstnaneckém poměru. Pokud by situace na trhu práce byla horší, mohlo by být všechno jinak. Nedostatek pracovních příležitostí by mladé lidi motivoval zkusit to i jinak. Poklesl přitom i počet mladých žen, které se pouštějí do podnikání velmi často po mateřské dovolené, když nemohou sehnat práci.

Zdroj: novinky.cz

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.