Ochrana zdraví pracovníků

Ochrana zdraví pracovníků v průmyslu

Každý pracovník, který při práci používá ochranné pracovní prostředky, už se jistě přesvědčil, že třeba špatně padnoucí brýle či respirátor dokážou totálně otrávit práci. Velké týmy odborníků z technologických společností proto při vývoji ochranných pomůcek kladou enormní důraz na bezpečnost i pohodlí při práci. Výborné jsou respirátory a filtrační polomasky s dnes již zcela geniálními pohodlnými konstrukcemi, účinným filtrováním částic prachu a netěkavých kapalin s velmi snadnou manipulací.

Kam se hodí maska

Respirátory a masky uživí montéři, dělníci na stavbách, lakýrníci, potravináři i laboranti, Všichni, co se pohybují v rizikovém prostředí. Respirátory chrání dýchací ústrojí zejména před volně se pohybujícími částicemi prachu a bakteriemi. Nové výrobky zajistí i maximální komfort. Práce má přinášet i osobní uspokojení při procesu tvoření a neškodit zdraví. Pořídíte-li si masku či polomasku v samostatném obalu, zaručíte si také naprostou hygienickou nezávadnost a k tomu i snadnou skladovatelnost. Aby maska na 100 % plnila svoji základní funkci, je nutné ji správně používat a věnovat pozornost zejména jejímu nasazení a nošení.

Jak správně nosit masku a respirátor

Jednoduchým testem, jak si ověřit, zda respirátor velmi dobře těsní, je následující. Po nasazení respirátoru se ujistěte, že vám kolem nosu pevně sedí. Zprudka a zhluboka se nadechněte a rázem vydechněte, jako kdybyste inhalovali. Pokud vzduch proudí kolem vašeho nosu ven z masky, je jasné, že ji máte špatně nasazenou. Maska musí sedět dostatečně pevně i při pohybu a nesmí překážet ve výhledu. Maska by měla být v opravdu těsném kontaktu s vaší pokožkou a pomůže i oholený obličej. Pokud máte delší vlasy, raději je sepněte do culíku. Horní pásek masky musí být umístěn na temeni hlavy a nesmí být překroucený. Dolní pásek má být veden pod ušima, opět nepřekroucený. Nosní svorka musí být vytvarována oběma rukama přímo kolem nosu a tváří tak, aby velmi dobře těsnila. U plochých rozkládacích respirátorů se vždy raději ujistěte, že jsou jejich jednotlivé díly opravdu plně rozvinuté.

Napsat komentář