Horníci

Horníci se pouštějí do boje s IT

Celkem zajímavě se začíná řešit aktuální problém s nedostatkem lidí v České republice. To, že stále na trhu chybí pracovní síla, to je všeobecně známá problematika, která je pořád však nevyřešena. Zaměstnavatelé už mnohdy neví, jak vyplnit prázdné pracovní pozice, bez níž se opravdu neobejdou, proto se začínají poohlížet i v zahraničí. Například se nyní aktuálně hledají především ti, kteří ovládají německý jazyk. Protože takových lidí na trhu není moc, zaměstnavatelé se rozhodli, že budou nabízet tuto práci i u sousedů v Německu. Jenže kdo ví, jestli někoho německých občanů nalákají, vždyť lepší pracovní ohodnocení mají jednoznačně ve své vlastní zemi, nikoliv u nás.

Jenže toto řešení nedostatku pracovní síly by se ještě dalo očekávat. Zajímavější jeřešení spíše toho faktu, že stále je hlavním bodem problematiky nedostatku lidí to, že chybí především IT specialisté. Jenže tuto sféru lidí nejde zrovna nijak nahradit – musí se jednoduše počkat, až lidé v tomto oboru vystudují, jenže to se ještě chvilku zaměstnavatelé počkají. Jelikož se bojí, že jejich firma však upadne do té doby, než ti, co studují na podobné informatiky, rozhodli se proto nabízet rekvalifikace horníkům. Ti nyní podstupují životní změnu, protože se najednou mohou dostat z dolu až na vrcholnou pozici specialisty v informačně technologické profesi.

Tuto změnu poskytuje projekt „Razíme cestu“

Tato rekvalifikace je možná především díky projektu, který se nazývá „Razíme cestu“. Díky němu totiž čtyři bývalí horníci z uzavřeného dolu nastoupili do kurzu, který nabízela Vysoká škola báňská – Technická škola Ostrava. Nyní se do tohoto oboru doslova vžili a začínají se učit přesně to, co by měl umět správný IT specialista. Pakliže by se tento tříměsíční kurz zcela zvládl, čeká je následná stáž v daném oboru ve společnosti, kde tito zaměstnanci chybí. Pakliže stáž bude úspěšná a zaměstnavatelé s nimi budou spokojeni, mohou se i během stáže dostat do velmi slušných pozic za velmi slušné peníze.

Obecně se do tohoto projektu zapojilo už skoro čtyřicet lidí, kteří jsou také plnohodnotně zapojeni i do přípravného kurzu. Následovat bude i pro ně stáž, během které či po ní mohou dostat skvělé zaměstnání s dobrým platovým ohodnocením.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.