Nejen republika, ale také platební karty slaví kulatiny
Letos se neslaví jen obrovské jubileum republiky, ale také platební karty mají co oslavovat. Letos je to totiž sedmdesát let, co jsou na světě. I když si mnozí lidé myslí, že byly zavedeny teprve před chvílí, platební karty skutečně dnes ovládají naprosto celý finanční svět. Zatímco před lety jsme platebním kartám nevěřili a využívali jsme zejména platbu hotovostí, dnes si naopak hotovost nevybíráme a platíme zejména kartou. Podívejme se na to, jak se platební karty dostaly do podoby, v jaké je známé dnes.
Původně se jednalo o kovové štítky, dnes se jedná o sofistikované platební prostředky, které mají mnohá využití. I když si dnes bez platebních karet neumíme představit svět, odborníci jsou toho názoru, že v budoucnu upadnou do zapomnění. Vždyť už nyní mnozí z nás platí místo hotovosti či karet jen hodinkami nebo telefonem, platební karty dost možná v brzkých letech opravdu opustí svět.
Dnes je to ale tak, že platební karty jsou a využívají se. Přímým předchůdcem tohoto sedmdesátiletého platidla jsou směnky, které se velice podobaly šekům a které podle všeho používali už staří Řekové dávno v minulosti.
Kdy se k nám dostala vůbec první platební karta?
I když se jedná o platidlo staré sedmdesát let, k nám se nedostalo hned. První karta se k nám dostala až v roce 1988, ovšem v té době se využívala jen a pouze k platbě letenek. Až teprve v roce 1990 se karta mohla uplatnit na nákupy všeho druhu.
Výroba platebních karet u nás
Vůbec první vyrobenou českou kartou byla ta, kterou vydala roku 1988 Živnostenská banka. Byla určena pro devizový účet. Dnes však karty vyrábí banka každá, a to v tradičních rozměrech, které jsou 85,6×54 milimetrů. Standardně jsou na platebních kartách uvedena čísla karty, dále datum platnosti a také trojčíslí na zadní straně, které je bezpečnostní prvek využívaný při online platbách.
Na zadní kartě má každá dnešní platební karta magnetický proužek, v němž se ukrývají všechna podstatná data, která jsou důležitá při potvrzování totožnosti a podobně.