Musí obsluha stavebního stroje splňovat nějaké požadavky?

Musí obsluha stavebního stroje splňovat nějaké požadavky?

I když se může zdát být podnikání jako med, není to ve skutečnosti nic snadného. Podnikatelé, respektive zaměstnavatelé musí myslet na mnoho zákonů a zákonných povinností, které se na ně vztahují, a musí je umět řešit. Zejména povinnosti týkající se bezpečnosti práce a požární ochrany musí být vyřešené, jinak v případě kontroly hrozí nemalá pokuta, která se může dostat až do výše několika milionů korun. 

Pozor si musí dát hlavně podnikatelé, jež se zabývají stavebnictvím. Na stavbě je totiž mnoho rizik a možností, jak si může zaměstnanec nebo kdokoliv jiný ublížit. Je proto třeba dbát opravdu na sebemenší detaily, které by mohly vést k pracovnímu úrazu nebo újmě na zdraví. Zejména je třeba ohlídat si i obsluhu stavebního stroje.

Pokud jste se domnívali, že stavební stroj může obsluhovat prakticky kdokoliv, tak jste se spletli. Stavební stroj opravdu nemůže obsluhovat kdokoliv, musí to být jen osoba odborně způsobilá, což znamená, že to musí být osoba, která má odborné předpoklady k výkonu práce, která splňuje zároveň veškeré požadavky, které se s touto prací pojí. 

Obsluha za sebou musí mít výcvik obsluhy stavebního stroje

Aby mohl člověk ovládat a obsluhovat stavební stroj, musí projít výcvikem obsluhy. Poté se musí obsluha seznámit s návodem výrobce konkrétního stroje, taktéž musí být obsluha zaučena a zacvičena k ovládání konkrétního stroje. Než zaměstnanec začne obsluhovat daný stroj, musí podepsat směrnici, čímž potvrzuje, že byl se všem seznámen a obeznámen. 

Obsluha stavebního stroje nemusí mít speciální profesní průkaz, stačí, když bude držitelem řidičského průkazu. 

Nevíte si s něčím rady?

Jestliže si s něčím nevíte rady nebo máte otázky týkající se tématu nebo obecně BOZP či PO, obraťte se na firmu Extéria, která poskytuje poradenství v oblasti BOZP a PO už dlouhá léta. Poradí a pomůže se vším, co potřebujete. O firmě si můžete přečíst i v referencích a recenzích na internetu.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..