marketing nemusi ztratovy

Marketing nemusí být ztrátový

marketing nemusi ztratovy

V dnešní době se dá marketing dělat o mnoho efektivněji,ušetřit můžete i polovinu investic. České firmy očekávají růst, což uvedla na základě průzkumu společnost KPMG. Vyjádřilo se takto 81 % ředitelů. Bude za tím zejména zvýšení produktivity, navyšování domácí poptávky a na třetím místě byla uvedena právě větší marketingová aktivita. Ta bude použita zejména menšími společnostmi.
Podnikatelé stále nechtějí do marketingu investovat. Někdy za to může i výrok jednoho ze zakladatelů takzvaného moderního marketingu jménem John Wanamaker. Americký podnikatel a ministr pošt žil v letech 1838 až 1922 a nechal se slyšet, že polovina peněz, která je investovaná právě do marketingu, je vyhozená z okna. Problém je ale právě v tom, že nikdy neví která z těch polovin to právě je.

Názory řídících pracovníků

Jindřich Wiendl, nynější ředitel marketingové a reklamní agentury Jininezjini.cz se nechal slyšet, že učebnice marketingu i internet je plný návodů vytržených z kontextu. Dají se použít jako bonmoty. Ford zase tvrdil, že dá poslední dolar na reklamu. Vnímáte reklamu v televizi nebo billboard na dálnici? Podvědomě asi ano. Relevantní určení poměru mezi vyhozenými a efektivními náklady prostě neexistuje.

Matej Benko, nynější kreativní ředitel společnosti Yashica podotýká, že citát, který pronesl Wanamaker je krásný i vtipný. Bere ho jako bonmot s určitou rezervou. S nástupem internetu lze kampaně provádět lépe a zpřesňovat komplexní data o marketingu. Čím víc si dokáže vzájemně porozumět klient s agenturou, tím lepší bude výsledek.

Lenka Hlavatá, nynější jednatelka společnosti HP N Media souhlasí, že jsme se v marketingu hodně od zmíněného výroku posunuli a lze dnes spoustu věcí změřit. Nejsnáze on-line kampaně, nebo kampaně v tisku lze je i vyhodnotit. Jde o peníze a čas. Plánovat, stanovit ukazatele a zjistit jejich hodnoty v počátku i na konci. Po porovnání a zjištění rozdílu můžeme třeba zhodnotit, že kampaň vedla ke zvýšení tržního podílu o 60 %. Do kampaně se nedává ani čas na přípravu, ani investice a spoléhá na intuici. Proto uvedený citát pak zůstává v platnosti.

Igor Kozák, nynější marketingový specialista Sílaznačky.cz tvrdí, že ani nadnárodní firmy nedefinují taková čísla. Výzkumné nástroje jsou, dozvíte se, i kterou část kampaně jste vyhodili z okna i s penězi.Report je drahý. Také o jeho výsledku lidé pochybují. Nikdy nezmizí daný moment překvapení. Žádné univerzální řešení pro úspěch marketingové kampaně neexistuje.
Zdeněk Klusák, nynější jednatel marketingové agentury Pevnina CZ zase tvrdí, že na začátku firmy nechtějí platit za analytiku a platí za kampaň. Pak teprve platí analytiku a pak kampaň. V prvním případě jde polovina peněz mimo cílovou skupinu, v druhém na analytiku. Při dlouhodobé práci a získávání zkušeností se efektivita peněz za reklamu zvyšuje.

Shrnutí

John Wanamaker měl a má pravdu hlavně v případech, kdy se marketing dělá bez přípravy a rozmyslu. Kampaň svépomocí moc nefunguje a v konečném sečtení je nejdražší. Než polovinu peněz na marketing skutečně vyhodíte z okna, raději plánujte a přemýšlejte. Zkuste konzultace se zkušenými marketéry, náklady budou mít návratnost. Výsledky nebudou hned.
Chyba je marketing podcenit a opomíjet. Citát amerického filosofa pro management jménem Peter Drucker zní takto: Podnikání má dvě a pouze dvě základní funkce, marketing a inovace. Marketing a inovace plodí výsledky, vše ostatní jsou náklady.

Úspěšnou i neúspěšnou kampaň ovlivní řada faktorů. Přiláká lidi a dojdou zásoby propagovaného produktu, nebo prodavač nemá informace, je neprofesionální, nevyjde počasí, poláme se auto…Chyba je ale sedět a čekat. Marketingová kampaň má smysl vždy. A to i v případě, že se vám jeví jako neúspěšná.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..