Bazén

Léto je tu a bazénové osvěžení na sebe nenechá dlouho čekat

Předpovědi meteorologů hlásají nejteplejší léto za posledních 40 let. Vysoké teploty tak mnozí z nás budou vstřebávat na zahradách ve svých bazénech. A komu ještě na zahradě žádná ta bazénová konstrukce nestojí, určitě by měl zvážit, zda není ta správná doba na pořízení. Jaký bazén zvolit a jak se starat o vodu, aby byla vhodná k tomu správnému letnímu osvěžení? Na to se dnes podíváme.

Dostatek prostoru na zahradě je klíčem k letnímu ráji. A kdo by se bál, že jeho jindy upravená zahrada bude díky vysoké bazénové konstrukci působit nevzhledně, může obavy hodit za hlavu. Existuje spousta řešení, která umožní vašemu bazénu působit esteticky hezky i vedle vaší skalky. Hlavním bodem však bude výběr toho správného bazénu i po finanční stránce.

Nadzemní bazény jsou oproti zapuštěným mnohonásobně levnější a levnější je také jejich údržba. Jsou snadné na montáž i demontáž a ušetří vám kopání jámy na zahradě. Jejich umístění však doprovází několik pravidel. Je důležité bazén umístit na rovnou plochu, nejlépe prosátou zeminu či písek, na který se položí ještě geotextilní podložka. Výhodou nadzemních bazénů pak může být i fakt, že je v létě rychle postavíme a na podzim je snadno sklidíme. Ovšem bazény s železnou konstrukcí lze na zahradě ponechat i přes zimu. Záleží na každém, na kolik sezón si bazén pořizuje a za jakými účely.

 

Jak se starat o vodu?

Péči o vodu v bazénu není radno podceňovat. Při jejím zanedbání se mohou vyskytovat kožní onemocnění či drobné infekce. Klasická údržba bazénu tak představuje kontrolu vody jednou týdně. Pomocí měrných odměrek se měří pH a koncentrace dezinfekce. Odebírá se nebo se přidává chlor a bazén se vysává od nečistot. Když už je voda zelená, přidává se patřičná chlorová chemie, která vyhubí řasy. Během aplikace se nesmí koupat. Je však lepší se o vodu starat průběžně, než později řešit zakalené jezírko.

Abyste přes noc zabránili náletu listí, doporučuje se bazén zakrývat krycí plachtou. Pro naprostou ochranu před smetím je dobré zvážit kompletní zastřešení bazénu. To vám pomůže nejen před nečistotami, ale i před teplotními změnami. Můžete se tak koupat už z jara nebo si prodloužit koupací sezónu až do podzimu. Navíc snižuje dávkování chemie, takže pořizovací cena přístřešku pro váš bazén se vám brzy vrátí.

Okolí bazénu je také důležité. Pokud si do bazénu nechcete nosit bahno, bylo by vhodné zasadit do jeho nejbližšího okolí protiskluzovou podlahu.

Co se poté týče bazénového příslušenství, tak toho je celá řada. Od filtrací, teploměrů, plováků na chlorové tablety, přes vysavače až po solární ohřev vody. Stačí si jen vybrat, co všechno pro váš bazén budete potřebovat.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.