Koruna slábne

Koruna po dlouhé době slábne. Jak je na tom v současné době?

Během letošních dovolených, během letošní hlavní sezony jsme se mohli radovat ze silné koruny, která nám umožňovala nakupovat eura či dolary výhodně. Ti, kteří si nakoupili peníze do zásoby, udělali dobře, jelikož nyní by na tom spíše prodělali. Koruna totiž po delší doba oslábla, což se bohužel negativně projevilo na naší ekonomice. V současné době je dolar už za 23 korun, euro po delší době sahá na 26 korun.

Dalo by se říct, že koruna oslabila poprvé od letošního léta. Podle všeho za oslabení koruny finanční trh, kterému se zrovna dvakrát nedaří žít v dobré náladě. Mimo jiné se zpomalil i hospodářský růst v eurozóně, což také negativně ovlivňuje stav české koruny.

I odborníci se shodují na tom, že takto oslabená koruna je jen důsledek vnějších vlivů a faktorů, vnitřní vlivy na ni podle všeho nemají dopad.

Jak to bude dál?

Bohužel odborníci se také shodují na tom, že současná situace nenapovídá tomu, že by se měla situace zlepšovat. Přece jen je v eurozóně politická nejistota, která se pojí s brexitem, je pravděpodobné, že se ekonomika eurozóny opět zpomalí, což bude mít opět negativní vliv na českou korunu.

Pokud tedy plánujete v blízké době či za pár měsíců odjet do míst, kde se platí eurem, využijte ještě stále dobrého kurzu a směňte si peníze už nyní. 26 korun za euro není ještě tak šílená částka, tak abyste později nelitovali.

Plány pro příští rok

I když se nyní zdá, že euro bude vůči koruně opravdu nevýhodné, Česká národní banka to vidí do budoucna jinak. Podle ní je to jen současná situace, která se však ujasní a uklidní. Příští rok by mělo euro spadnout pod pětadvacet korun, i když nyní se drží nad pětadvaceti korunami.

Opět jsou to jen spekulace, které můžeme, ale tak nemusíme brát vážně. Vše se bude odvíjet od evropské politiky a také od ekonomického růstu v eurozóně.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.