Když zaměstnanci pracují formou home office

Když zaměstnanci pracují formou home office

Formou home office se v posledních letech pracovalo v mnoha zaměstnáních. S příchodem nového typu onemocnění se však home office čili práce z domova stala naprostým trendem. Díky home office mohla firma fungovat, aniž by se zaměstnanci potkávali v kancelářích nebo jinde na pracovištích. V mnoha společnostech se tato forma práce tak osvědčila, že v ní pokračují i nadále. Najdou se však společnosti, které přemýšlí, že k home office svolí až nyní. Zejména ty se však ptají, jak v praxi bude vypadat pracovní doba nebo jak to v praxi vlastně funguje.  

Home office je zvláštní forma práce 

Home office čili práce z domova není něco, co by bylo uvedeno v zákoníku práce. Je tedy možné konstatovat, že si práva a povinnosti určuje zaměstnavatel sám. I proto lze říct, že je to opravdu zvláštní druh práce, který stojí hlavně na domluvě mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem.  

K práci z domova většinou zaměstnavatelé svolí v okamžiku, kdy je zaměstnanec na pozici, na které práci z domova vykonávat opravdu může. Je samozřejmě jasné, že lidé pracující u strojů nemohou práci z domu vykonávat.  

Jak je to s rozvržením pracovní doby 

Většina firem, které zvažují práci formou home office se ptají na jednu otázku, a sice jak je to s rozvržením pracovní doby. V praxi to vypadá tak, že se svolí k jedné ze dvou možností. Těmito možnostmi jsou: 

  • Pracovní doba je rozvržena zaměstnavatelem 
  • Pracovní dobu je rozvržena zaměstnancem samotným 

V prvním případě (čili když bude pracovní dobu rozvrhovat zaměstnavatel) platí, že pro zaměstnance se nic nemění. Zkrátka je jeho pracovní doba stejná, jako kdyby se nacházel v práci. Postupuje se v tomto případě podle zákoníku práce. V druhém případě má však zaměstnanec volnější ruce. Pracovní dobu si může přizpůsobit podle svého denního režimu. Jen tedy musí splnit úkoly, které jsou jeho zaměstnavatelem stanoveny. 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..