datové schránky

Jste OSVČ? Se vznikem datové schránky vznikl také seznam s vaší adresou.

Každému podnikateli je od nového roku zřizována datová schránka. Už s ní samotnou někteří nesouhlasí, ale třešnička na dortu teprve přichází. Spolu s existencí datové schránky totiž musíte počítat s tím, že budete na seznamu, kde bude vaše jméno i kompletní adresa. A tento seznam bude veřejně dostupný.

Seznam je volně dostupný na webu

Datové schránky byly pro mnohé OSVČ důvodem ukončit svou živnost, datovky se navíc zřídily i těm, kteří měli živnost pozastavenou.

Seznam, na kterém najdeme jméno i celou adresu podnikatele, je dostupný nejen ve formě výsledků vyhledávání, ale i v kompletním abecedně řazeném pořadí. Najdete ho přímo na webu datových schránek. Data si dokonce bez problémů stáhnete ve formátu XML.

Kdo takových informací s chutí využije? No přece všichni rozesílatelé nevyžádaných obchodních sdělení. Tak kompletní databázi se všemi údaji totiž jen tak někde nenajdou.

Datové schránky vyvolaly vlnu rušení živností

Jak už jsme psali v minulém článku, řada živnostníků datové schránky nechce a raději kvůli nim ruší celou živnost. Jen za prvních únorových 14 dní takto zaniklo  25 000 živností! Ruší je zejména tzv. spící podnikatelé nebo ti, kteří ji mají pozastavenou. Díky tomu se zbavují povinnosti mít zpřístupněnou datovou schránku. Jen malé procento z těch, kteří živnost ruší, by chtěli dál podnikat na černo, většina zkrátka s byznysem končí.

Přečtěte si také: Proč byste měli mít finanční polštář?

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..