levná pracovní síla

Jsou nebo nejsou cizinci levnou pracovní sílou?

Žijeme v době, kdy se rozhodně nemáme špatně. Nabídky práce neustále jsou, dokonce i přibývají, ovšem je tu jeden problém, který však trápí zaměstnavatele, nikoliv zaměstnance, a sice to, že na nabízené pozice nemá kdo nastoupit. Je to prosté – vždyť právě díky nízké nezaměstnanosti se schopní a kvalitní lidé už shánějí velice těžko. A tak se tedy zaměstnavatelé snaží s tímto problémem se nějak vyrovnat. Zkoušejí si sehnat pracovní sílu, ale bohužel ji zatím nenachází.

Zaměstnavatelé už byli tak zoufalí, že zkoušeli nalákat lidi ze zahraničí právě do České republiky, ale díky tomu, že se tu zrovna ne moc platí, pak je jasné, že se sem lidé zrovna dvakrát nepohrnou. Nicméně řada zaměstnanců alespoň dočasně zkouší zavést do výroby stroje, které by měly pracovníky nahradit, ale problém je v tom, že právě pracovníci je samozřejmě musí obsluhovat, a tak se jim problém celkem nevyřešil.

Mnozí zaměstnavatelé se rozhodli najmout cizince, u nichž si mysleli, že jsou levnou pracovní silou. Ovšem jsou nebo nejsou cizinci levnou pracovní sílou?

Za stejnou práci musí být vyplacena stejná mzda

Bohužel v tomto případě se do hry vložil zákon, který říká, že za stejnou práci náleží každému stejná odměna. Tudíž se zaměstnavatelé nemohou těšit z toho, že by snad cizinci pro ně byli levnou pracovní sílou, jelikož jim musí zaplatit naprosto stejně. Nesmí se brát ohled na to, jakou státní příslušnost zaměstnanec má.

I když je současná ekonomika taková, jaká je, zaměstnavatelé se bohužel nemohou radovat z toho, že by se v nějakém případě stalo, že by ušetřili na mzdách. V každém případě musí zaplatit všem stejně. Není se čemu divit, když raději nabírají brigádníky, kteří jsou přece jenom trochu levnější síla, sice nestálá, ale levnější.

Kde se cizinci v Česku nejvíce uchytili?

Zaměstnavatelé si cizince začali pouštět hlavně do dělnických profesí, ale kvalifikované pracovníky se rozhodli najmout i do vyšších pozic. Nicméně nejvíce se zaměstnávají lidé ze Slovenska, Ukrajiny, Bulharska, z Vietnamu, ale také i z Ruska, Německa nebo Maďarska.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.