chyby při pěstování orchidejí

3 nejčastější chyby při pečování o orchideje

Pokojové rostliny jsou běžnou součástí našich domácností, ale ne každý se o ně umí starat. Velkou potíž většině lidem dělají právě krásné orchideje, které jsou sice naprosto dokonalé po vzhledové stránce, ale jejich péče se neřadí k těm nejjednodušším a nejméně náročným.

Orchideje si dneska běžně koupíte nejen v květinářství, ale také ve velkých obchodních domech či mnoha hypermarketech. Je to opravdu dneska všude dostupné zboží, které většinou darujeme jako pozornost při návštěvě někoho, koho jsme dlouho neviděli, nebo jako dárek k narozeninám. Je to podstatně lepší, než kdybychom darovali pugét, jenž stejně do pár dnů zhyne.

Jenže při nakupování orchidejí bychom měli přemýšlet nad tím, jestli se daný obdarovaný člověk bude umět o tuto pokojovou rostlinu starat. Přece jenom to není dracena nebo zamioculcas, které nepotřebují skoro žádnou péči. O tuto rostlinu se pečovat musí, proto vždycky zvažte, jestli ji koupíte či nikoliv. Pokud se rozhodnete, že ano, pak vám přinášíme tipy na tři chyby, kterých byste se měli při pečování o orchideje vyvarovat.

1) Kropení květů

Jednou z velice častých chyb je to, že se kropí květy. Kropení je u orchidejí naprosto běžné, přece jenom jejich velké listy jsou skoro jako lepidlo na prach. Jedno za čas by se rozhodně pokropit měly, protože prach na nich nevypadá dobře, ale také ani nedělá dobrotu. Jenže s tímto kropením se řada lidí rozhodne pokropit i květy, což je tabu. Květy pod tíhou kropení hynou, uhnívají. Je to stejné, jako když pokropíte poupátko či už rozkvetenou růži – taky do několika dní uhnije, tak pozor na to.

2) Zalévání

Tou nejčastější chybou, jaké se lidé, kteří se starají o orchideje, dopouštějí, je špatné zalévání. Samozřejmě už zběhlí zahradníci vědí, že orchidej se nesmí klasicky zalévat jako třeba fialky nebo jiné pokojové rostliny. Pro zalévání existují speciální květináče, ale pokud je nemáte, tak to udělejte tak, že do lavoru napusťte vodu a orchideje do ní ponořte. Nechte je napít a poté je vyndejte z vody a dejte opět do obalu. Speciální květináče umožňují to, že vodu můžete vlít přímo do nich a kytka bude ponořená, jen vodu nezapomeňte vylít. Orchidej se jen napije, nesmí být ve vodě neustále.

3) Špatná půda

Další chybou, tou třetí, je, že lidé orchidej běžně přesazují do klasické hlíny, ale to se nesmí. Orchidej potřebuje mít svou speciální půdu, kterou běžně koupíte v květinářstvích. Jedná se o půdu přímo pro orchideje.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..