Japonci odhalili tajemství delšího a šťastnějšího života. Jak zní?

Japonci odhalili tajemství delšího a šťastnějšího života. Jak zní?

Žít spokojeně a dlouho. To je sen nejednoho člověka. Někteří chtějí žít život naplněný a úspěšný, ovšem jen málokdo takový život skutečně žije. Většina lidí jezdí do Japonska, protože o zdejších lidech se ví, že žijí dlouho, šťastně, úspěšně a spokojeně. Lidé zde hledají tajemství spokojeného života, jen málokdo však odjíždí s rozlousknutým tajemstvím. My však tajemství rozlouskli a odhalili jsme to, proč Japonci patří k nejspokojenějším a nejdéle žijícím lidem.  

Žít spokojeně, dlouho, naplněn – to lze v Japonsku říct jedním jediným slovem. A to slovo je Ikigai. Toto slovo je spojením slov ikuru a kai. Zatímco ikuru znamená život, kai znamená využití nebo taky přínos. Ikigai je tedy v přímém překladu důvodu žít či také životní motivace. Pokud si člověk uvědomí, co je pro něj ikigai, najednou se jeho život obrátí naruby a začne žít tak, jak si představuje a jak chce.  

Musíte vědět, proč ráno vstát z postele 

Jak jsme zmínili, ikigai je jakási životní motivace. Má to být důvod vašeho ranního vstávání z postele, má to být důvod, proč byste měli přežít další plnohodnotný den.  

Pro každého člověka je ikigai něco jiného, protože každý člověk má v životě zcela jiné priority. Zatímco pro rybáře je ikigai lovení ryb, pro učitele bojových umění to může být právě výuka bojových sportů.  

Jak najít své ikigai 

Pokud si nejste svým ikigai jistí, pravděpodobně se ptáte, jak najít své ikigai, jak ho zjistit, jak si uvědomit, co nás pohání kupředu. Stačí si však zodpovědět několik otázek, které nás k ikigai posunou.  

  • Co mě dělá šťastným?  
  • V čem jsem dobrý? 
  • Za co můžu dostat zaplacené? 
  • Co svět potřebuje? 
  • Co mě motivuje, abych ráno vstal? 

Na své ikigai tedy přijdete ve chvíli, kdy začnete zkoumat své nejsilnější vášně, kdy začneme mluvit sami se sebou, kdy začneme objevovat své touhy a cíle. Pokud člověk najde své ikigai, svůj důvod žít, najednou bude žít plnohodnotněji, šťastněji, bude spokojenější a dožije se delšího věku. 

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.