sankce postihly podnikatele

Jaké sankce postihly podnikatele při zpoždění přiznání?

Každým rokem je podání daňového přiznání to nejhorší, co podnikatel během podnikatelského roku zažije. Řada podnikatelů totiž absolutně neví, jak se k takovému růžovému formuláři postavit, proto nechá celé daňové přiznání pouze na svém daňovém poradci nebo na účetní. Jenže každý taková podnikatel nepotřebuje mít zrovna potřebné pracovníky kolem sebe, protože jeho příjmy nedosahují takových výšin, které by potřebovaly daňového poradce. Ovšem pakliže někdo nemá takovou pomocnou ruku, může se stát, že naprosto zapomene na termín, do kterého má daňové přizná podat. Na poslední chvilku se letos naštěstí v mnoha finančních úřadech nepodávalo toto přiznání, přesto se na některých pobočkách vyskytovaly obrovské fronty, a to těsně před koncem března. Mnoho lidí si však uvědomilo až na začátku dubna, že přiznání vůbec existuje a že by ho měli odevzdat. Proto se i opozdilci samozřejmě letos našli, ovšem řada z nich obdržela nemístně vysoké pokuty z prodlení.

Lidé uvažují různě

Důvodů, proč se daňové přiznání odevzdává takto na poslední chvilku, je hned několik. Řada lidí si však chce nechávat peníze delší dobu pro sebe, proto se snaží dbát na to, aby růžový formulář odeslali co nejpozději, avšak v termínu. Ale mnohdy je toto uvažování dožene pouze k tomu, aby přišli pozdě na finanční úřad vše v termínu odevzdat.

Při odevzdávání daňového přiznání je nutné, abychom se soustředili především na to, jestli máme nebo nemáme datovou schránku. V tom případě musíme podávat daňové přiznání elektronickou formou, což mnoho lidí neví. Není se čemu divit, když narůstaly i letos sankce právě díky tomu, že řada lidí neodevzdala přiznání tak, jak měla.

Sankce po uplynutí doby daňového přiznání dosahuje zhruba pěti setin procenta za každý den prodlení ze stanovené daně. Ta se však nepočítá z doplatku na dani, ale z daňové povinnosti. I proto se stane, že poplatníkovi, kterému doplatek nevznikl, se vyměřuje daňová povinnost ve formě poměrně vysoké sankce.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.