změny v účetnictví

Jaké proběhly změny v účetnictví v tomto roce?

Pokud podnikáte, rozhodně se staráte také o své účetnictví. Není se čemu divit, vždyť bez správného účetnictví byste nemohli udělat správně daňové přiznání, které je sice novoroční otravou, ale musí se bohužel odevzdat. V oboru účetnictví ale letos proběhla celá řada změn, na které bychom si měli dát pozor a které bychom rozhodně měli zaregistrovat.

Změny v účetnictví by měli registrovat hlavně ti, kteří si účetnictví dělají sami, nebo hlavně ti, kteří se účetnictvím jako takovým sami živí. Pokud jste podnikatel, který má na tyto záležitosti své lidi, pak nezatěžujte svou hlavu novinkami v účetnictví, protože už se vám pak do ní toho tolik nevleze. Svou pozornost raději upoutejte na změny v oblasti DPH, pokud jste tedy plátcem.

Samozřejmě novinky v účetnictví nejsou nikdy na škodu, tudíž pokud si chcete trochu rozšířit obzory, pak do toho.

Nová novela = nové změny?

V minulém roce jsme se lekli velkou řadou změn, na které jsme si museli zvykat. Nyní však přišla v platnosti zcela nová novela, která však do účetnictví pro tento rok nijak extra nezasáhla – naštěstí. Je to jenom velká řada formalit, která do běžné praxe zasáhne naprosto minimálně. Přesto neuškodí zmínit několik zajímavostí, novinek a změn, které se nás nejspíše týkají.

Hlavně se zavedla povinnost neuvádět nefinanční informace pro účetní jednotky, které jsou subjekty veřejného zájmu.

Jaké další novinky nás dostihly?

Další novinky se týkají hlavně drobných formulačních změn, které novela, která je v platnosti od prvního ledna tohoto roku, přinesla. Dílčí změny se přinesly hlavně v oblasti přeměn a také se letos umožňuje vykazovat v účetní závěrce aktiva, která jsou v členění na stálá a oběžná.

Pokud byste hledali v novele zákona pojem „správní delikt“, tak ho už nenajdete, protože tento pojem byl nahrazen pouhým slovem „přestupek“. Navíc byla zrušena v zákonu o účetnictví obecná úprava správních deliktů.

Napsat komentář

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.